Genç Parti'yi anlamak: Parti, lider ve kitle üzerine bir çalışma
Making sense of the young party: A study on party, leader and mass
- Tez No: 218239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalısmanın amacı; Genç Parti'nin temel yapısal özelliklerine ısık tutmaktır. Çalısma; Genç Parti'yi lider, kadro, parti tipolojisi, ideoloji ve söylem gibi parçalarından hareketle analiz etmeye ve kitleyle kurdugu iliskiyi tartısmaya odaklanacaktır. Çalısma, üç ana bölümden olusmaktadır. lk iki bölümde Uzanlar'ın genel yapısı, yükselis ve çöküs süreci Genç Parti'nin bes yıllık dönemde yasadıgı dönüsümlerle birlikte degerlendirilecektir. Üçüncü bölümde ise Genç Parti, siyasal partilerin sahip oldugu klasik unsurlar çerçevesinde ele alınacak ve tartısılacaktır. Çalısmanın bu biçimde kurgulanısındaki amaç; Genç Parti'yi -kuruldugu günden 22 Temmuz 2007 seçimlerine kadar geçen tarihsel süreç üzerinden- örgütsel yapı, ideoloji/söylem ve kitle-lider unsurları üzerinden konumlandırmaktır. Bu çalısmada, Genç Parti'nin bir ?sistem karsıtı parti? ve ?sirket partisi? olarak degerlendirilebilecegi gösterilmistir. Genç Parti'nin aynı zamanda bir sirket partisi olması nedeniyle, Uzan Grubu ile Genç Parti arasındaki bag çalısma boyunca vurgulanmıstır. Genç Parti'nin dogusunda temsil krizi, sag ve sol arasındaki çizginin bulanıklasması, siyasetin artan bir biçimde salt teknik bir alana indirgenmesi gibi faktörlere ek olarak ekonomik-toplumsal-siyasal krizlerin de etkisi vardır. Çalısmada, Genç Parti'nin tipolojik olarak ?sistem karsıtı parti? ve ?sirket partisi? özellikleri gösteren, ideolojik olarak neo-popülist ve neo-fasist bir çizgide yer alabilecek kimi özelliklere sahip, seçmen kitlesi sadece yoksullarla açıklanamayacak, kitleyle iliskisini program ya da ideolojiyle degil dogrudan liderinin karizmasıyla ve kitle iletisim araçlarının etkili bir biçimde kullanılmasıyla kuran bir parti oldugu savunulmustur.
Özet (Çeviri)
Moving from some critical elements such as mass, leader, party typology, ideology and discourse, the main purpose of this thesis is to analyze the Young Party. Daring to simplfy, we can put forward that in the first two chapters of this study, particular emphasis is upon the emergence of the party within the context of general elections held in 2002. In the third chapter, the case of the Young Party is discussed on the axis of classical elements that political parties enjoy. What this study attempts to do is presenting a historical perspective on the Young Party and political developments in Turkey from the general elections held in 2002 to the general elections held in 2007. It has been underlined that the Young Party ?typologically- is both a ?business firm party? and ?anti-establishment political party?. The ?connection? between the Young Party and the Uzan Group has been examined throughout the study. It has been stated that the Young Party is a byproduct of the crisis of political representation, the blurring distinction between ?right? and ?left?, technicalization of politics and major socio eceonomic crises. Besides, the fact that the voters of the Young Party are not only the poor people is indicated in the study. Lastly, it has been also put forward that the Young Party which benefits from various media channels is both neo-populist and neo-fascist party which attaches a great importance to the role of the leader.