Türkiye'de enerji tarımı enerji ormancılığı ve agroforestrisi uygulamalarının yaygınlaştırılması
Energy agriculture, energy forestry and agroforestry applications in Turkey
- Tez No: 218247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN DUYGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Enerji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biotechnology, Energy, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu tez çalışmasında enerji tarımı, enerji ormancılığı ve agroforestrisi uygulamaları konusunda ülkemizdeki ve dünyadaki mevcut durum, gelişmeler ve planlanan çalışmalar ele alınarak, biyokütle enerjisi için biyokütle yetiştiriciliğinin ülkemize sağlayacağı çevresel, sosyal ve ekonomik yararların ortaya konmasına çalışılmıştır. Türkiye'nin birincil enerji kaynakları ve biyokütle potansiyeli, erozyon ve çölleşme ile savaşım, tarım ve ormancılık ürünlerinden, artıklarından biyokütle enerjisi üretiminin getireceği faydalar, kırsal kesimde kalkınmanın sağlanması ve tarımsal yapının etkinleştirilmesi, ülkemizde göç hareketleri, kırsal işgücü ve istihdama katkı yanında enerji bağımlılığını azaltma, AB ülkelerinde kırsal kalkınma yaklaşımları konuları ele alınmıştır. Ülkemizin orman varlığı, ormanlarımızın sorunları, faydaları, enerji ormanları uygulamaları ve enerji ormanları çalışmalarında karşılaşılan sorunlar üzerinde durulmuştur. Dünyada giderek yaygınlaşan agroforestrinin ekolojik ve sosyoekonomik katkıları, ülkemizde yaygınlaşmasının yararları gösterilmeye çalışılmıştır.Enerji ormancılığı uygulamaları için ağaçlandırmada temel ilkelere değinilerek; enerji tarımı ve enerji ormancılığı için uygun koşulların belirlenmesi amacıyla ülkemizin yüzey şekilleri ve eğimi, iklimi ve yağışlar, rüzgâr durumu, toprak ve arâzi kullanımı, toprak kuşakları, topraklarının fiziksel ve kimyasal özellikleri, mevcut arâzi kullanımı, erozyon ve çölleşme konuları incelenmiştir.Biyokütlenin enerjisinden yararlanma yöntemleri olan; biyoetanol üretimi, odun kömürü üretimi, cofiring (birlikte yakma), gazlaştırma, biyogaz ve biyodizel üretimi, hibrid yenilenir enerji sistemleri ve biyorafineriler, modern biyokütle enerjisi konuları olarak değerlendirilmiştir.Olabildiğince geniş bir bakış açısı ile yaklaşarak bu konunun ülkemizin fiziksel ve sosyoekonomik koşullarında sağlayabileceği yararların tartışması yapılmış, bilimsel yaklaşımla uygulandığında çok olumlu etkilerinin olacağının kanıtlanmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the light of the facts related to the current conditions, developments and planned projects on energy forestry, agriculture and agroforestry practices in the world and Turkey, biomass production for its energy content in Turkey has been evaluated in order to reveal its potential in environmental, social and economical benefits.Biomass potential and primary energy sources of Turkey, benefits of producing biofuel, to the rural development and the agricultural production efficiency, regional immigrations and rural labour force, their employment are considered, taking the similar developments in Europe. Forest asset of Turkey, their benefits and related problems, energy forestry practices and the problems faced in such projects are evaluated.Referring to the basic principals of afforestration and reforestration for energy forestry, agricultural principals for energy plant cultivation, physical geographic conditions, climate and precipitation, wind, soil and land usage, soil properties including structure and texture and erosion have been taken into consideration.Bioethanol, charcoal, co-firing, gasification, biogas and biodiesel production and biorefineries, which are the techniques utilized in conversion of biomass energy into useful forms have been evaluated here as modern biomass energy issues.Approaching to the topic by a wide angle view as possible, the benefits of the subject is discussed within the context of the current physical and socioeconomical conditions, to prove that it will be very beneficial if its applications are made on scientific basis.