Ülkemizde bilişim suçları ve internetin suça etkisi (antropolojik ve hukuki boyutları ile)
The effect of cyber crime and internet on crime in turkey ( with anthropology and law perspective)
- Tez No: 218246
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hukuk, Anthropology, Computer Engineering and Computer Science and Control, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hızlı bir şekilde gelişen Bilgisayar Teknolojileri her geçengün yaşamın içinde daha fazla yer almaktadır. Sınırları ortadan kaldıran ve iletişim çağının kapısını aralayan bu sistemlerin karşısında hiçbir şekilde durulamamaktadır. Getirdiği bir çok yararların yanısıra bu sistemler ayni hızla gelişen bir takım olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Tum bu olumsuzluklar içerisinde bilişim suçları belki de en önemli yeri tutmaktadır.Dört bölümden oluşan bu çalışmada bilişim suçlarında sıklıkla uygulanan yöntemler açıklanmakta, suçlu ve mağdur profillerine değinilerek bilişim suçlarının nasıl kolay ve hızlı bir şekilde işlenebileceği anlatılmaktadır. Ayrıca; Bilgisayar, bilişim sistemleri ve internet kavramları ve bu suçlar ile mücadele ile görevli kolluk gücü olan Emniyet Genel Müdürlüğünün yürütmüş olduğu çalışmalar ve bu konulardaki önerilerimiz yer almaktadır. Çalışma 4 bölümden oluşmaktadır.Sonuç olarak da bilişim suçları ile mücadelede toplumsal ve kurumsal farkındalığın artırılması ile alınması gereken tedbirler hususunda öneriler getirilerek , bu suçlar ile mücadele için görevli bulunan Emniyet Teşkilatının durumu irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information technologies, improving in a growing pace, every passing day occupy more space in everyday life of people. It is highly difficult to keep up with these systems removing barriers and opening the doors of communication age. Introducing substantial benefits, these systems bring some disadvantages improving in the same pace with the benefits. Of all them, cyber crimes probably take the most important part.In this paper, composed of four chapters, the methods, frequently applied in cyber crimes are explained, and the easiness and the speed of committing cyber crimes are discussed with refer to the profiles of offenders and victims. The concepts of computer, information systems and internet, the works of General Directorate of Security the law enforcement agency responsible for struggling for these crimes, and suggestions are also taking place in this study.Finally, the promotion of the social and institutional recognition and required precautions to struggle cyber crimes are suggested and current situation of the General Directorate of Security the law enforcement agency responsible for struggling for these crimes, is tried to be analyzed.