Eleştirel uluslararası ilişkiler yaklaşımları çerçevesinde amerikan dış politikasının analizi-hegemonya söylemi ve Amerikan muhafazakâr sağı-
The analysis of american foreign policy in the framework of critical international relations approaches-hegemony discourse and the American conservative right-
  1. Tez No: 218330
  2. Yazar: ÖMER KURTBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN UZGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 610
Özet
Reagan'dan bugüne Amerikan dış politikasının neo-Gramscici eleştirel uluslararası ilişkiler kuramı çerçevesinde kuramsal bir çözümlemesini yapan bu doktora tezi, onun baskı ile rızanın bileşimi şeklindeki hegemonya kavramını temel almaktadır. Ayrıca tez çalışması, çözümlemesinde, yine neo-Gramscici kuramın tarihsel blok, genişletilmiş devlet ve uluslararası örgütlenme gibi öteki kavramsal araçlarından da yararlanır. Başlıca savı, hegemonya kavramının, ABD'nin düşüşünü nasıl tersine çevirdiğini ve hegemonyasını 1980'lerden buyana geçen zamanda nasıl yeniden ürettiğini çözümlemede en elverişli kuramsal araçlardan birini oluşturduğudur. Böylelikle, tez çalışması literatüre eleştirel bir katkı yapmak amacındadır. Çalışma, çözümlemesine, daha sonraki çözümlemelere dayanak oluşturması bakımından, İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikan hegemonyasının kuruluş, yükseliş ve düşüş sürecini açıklamakla başlar. Daha sonra ise Reagan'ın, Amerikan üstünlüğünü siyasi bir proje olarak neoliberalizm temelinde yeniden tesis etmeye çalışan Yeni Sağ dış politikasını inceler. Üçüncü olarak çalışma, dünya çapındaki neoliberal yeniden yapılanmanın G. H. W. Bush yönetiminde nasıl sürdürüldüğünü tartışır ve onun muhafazakâr dış politikasını ele alır. Tez son olarak, tektaraflı ve zora dayalı hegemonya anlayışıyla George W. Bush yönetiminin yeni muhafazakâr dış politikasına odaklanır. Çalışma, kavramın Gramscici kullanımı bağlamında Amerikan hegemonyasının tarihsel evrimi ve mevcut haline ilişkin tezin vardığı sonuçları ortaya koyan bir değerlendirmeyle sonlanır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis offers a theoretical analysis of the American foreign policy from Reagan to the present in the context of the neo-Gramscian critical international theory by applying its concept of hegemony combining coercion and consent to the conduct of American foreign affairs. It also uses other concepts of the neo-Gramscian theory such as historical bloc, extended state and international organizations in its analysis. Its main argument is that the concept of hegemony seems one of the most convenient theoretical tools to analyze how the US has reversed its decline and restored its hegemony since the 1980s. By doing this, it aims at making a critical contribution to the literature. It starts its analysis with an account of the establishment, rise and decline of the post-war American hegemony in order to provide a foundation upon which further analysis can be based. The study then examines the American foreign policy under Reagan?s New Right administration, which sought to revive American supremacy on the basis of neoliberalism as a political project. It thirdly discusses how the neoliberal restructuring of the world continued under G. H. W. Bush and outlines his conservative foreign policy. The thesis focuses lastly on the neoconservative foreign policy of the George W. Bush administration with its unilateral and coercive understanding of hegemony. The study ends with an overview of the main conclusions of the thesis in relation to the historical evolution and recent state of American hegemony within the context of the neo-Gramscian usage of the concept.