Osmanlı basınında Balkan Savaşları sırasında Osmanlı devleti'nde yaşanan siyasal gelişmeler (İkdam, Sabah, Tanin, Tercüman-ı Hakikat)
During the Balkan Wars the political development lived in Ottoman empire on the Ottoman press
  1. Tez No: 218366
  2. Yazar: NİLÜFER UĞRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. HALE ŞIVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Balkan Savaşları yakın tarihimizde yaşanan en sarsıcı savaşlardan biri olmakla birlikte sonuçları itibariyle de bir bölgeyi şekillendirmekle kalmayarak o bölgede menfaati olan devletleri de doğrudan etkilemiş olan önemli bir olaydır.Balkan Savaşları sırasında Osmanlı siyasal yaşamında büyük değişiklikler olmuş; bu dönemde hükümet istifaları, baskınlar, suikastlar, parti diktatörlükleri gibi yakın tarihimizin çalkantılı gelişmeleri yaşanmış ve bu gelişmeler gelecek dönemleri de etkilemiştir.Osmanlı basını konuyu adım adım takip etmiştir. Savaşla ilgili her gün aralıksız haberler ve makaleler yayınlanmış gelişmeler sıcağı sıcağına gündeme taşınmıştır. Savaştan önceki iyimserlik ve coşku kısa sürede yerini hayal kırıklığına bırakmış, dönemin gelişmeleri zaman zaman gazetelerin yakın oldukları siyasal görüşlere paralel olarak sütunlarda yer bulmuştur.Savaş sırasında gazetelerin yapmış oldukları yayınları değerlendirirken, lehimize olan gelişmelerin büyütülerek, aleyhimize olan gelişmelerin ise ya görmezden gelinerek ya da iyimser bir gözle verildiği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra başta olan hükümete göre de gazete yayınlarındaki farklılık dikkati çekmiştir. Dönemin basınının özellikleri dikkate alındığında, çok kısa bir dönem dışında sansürün etkili olması, hükümet aleyhine yayın yapmayı büyük ölçüde engellemekte bu yönüyle de söz konusu gazetelerin bağımsız yayın yapabildiklerini söylemek güç olmaktadır.Bu bağlamda incelenen dönemde gazetelerin kapatılması ya da yayın hayatına ara vermesi gibi gelişmelerle de karşılaşılmış, bu durum, bu yoldaki kanaatlerimizi güçlendirmiştir.Anahtar Sözcükler1. Osmanlı Basını2. Tanin3. İkdam4. Sabah5. Tercüman-ı Hakikat6. Balkan Savaşları.
Özet (Çeviri)
Beside Balkan Wars are the one of the most shocking wars which have been lived in our near history their results not only shaped a region but also it is an important event that affected the states which had interests on that region.During Balkan Wars there had been important changes in the political life of Ottoman State; agitated developments of our history had been lived like government resignations, raids, assasination, party dictatorships at this period and this developments affected the period coming after them.Ottoman press watched closely it. Everyday news and articles about the war had been published, developments had been put on the agenda immediately. The optimism and excitement before war gave its place to disappoinment in a short time , the developments of the period took place in the columns time to time as parallel with political views which are close to the newspapers.During the war, while publications which the newspapers had publicated are being evaulated, it is observed that the ayes had been about our developments exaggerated and the nays about our developments either had been pretented not to see or had been reflected with an optimistic view. Beside that the difference on the newspaper publications according to the government which comes into power attracted attention. So that it is difficult to say that the newspapers under considerations made neutral publications.Furthermore, at the studied period it was came across some developments like closing of the newspapers or stopping publication for a while that caused some doubts about the press of that period.