Otuz yaş üstü obez kadınların antropometrik ve biyokimyasal bulguları ile beslenme durumları arasındaki ilişki
Relation between biochemical and anthropometric diagnosis with nutrition habits on obese women aged 30 or more relation between biochemical and anthropometric diagnosis with nutrition habits on obese women aged 30 or more
  1. Tez No: 218503
  2. Yazar: MÜNEVVER KİRİCİ ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırma 30 yaş ve üzeri, BKİ ? 25 kg/m2 olan, troid problemi ve diyabeti olmayan 80 kadının biyokimyasal ve antropometrik bulgularıyla, beslenme alışkanlıkları, besin tercihleri, günlük enerji ve besin öğesi alımları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanmış, yürütülmüş ve sonuçlandırılmıştır. Örneklemin oluşturulmasında kadınlar tesadüfi örneklem yöntemiyle belirlenmiş ve istatistiksel açıdan yeterli sayıda vaka alınmıştır. Araştırma verileri, konu ile ilgili yayınlardan faydalanılarak ve uzman görüşü alınarak oluşturulan anket formunun araştırmacı tarafından uygulanması ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 11.0 for Windows istatistik paket programı kullanılmıştır. Tüm verilerin aritmetik ortalaması ( ), standart sapması (SS), standart hatası (S ) ve en alt -en üst değerleri bulunmuştur. Araştırmaya katılan bireylerin antropometrik ölçümleriyle beslenme alışkanlıkları ve besin tercihleri, BEE değerleri, kan bulguları arasındaki ilişkiler 0.05 anlam düzeyinde X² testi uygulanarak bulunmuştur.Elde edilen sonuçlara göre araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 40.79 ± 0.8 yıl, beden kütle indeksinin ortalaması 33.4 ± 0.6 kg/m²' dir. Kadınların, % 80.0' inin evli, % 48.8' inin ev hanımı olduğu, % 62.5' inin eğitimi durumunun da lise ve alt eğitim gruplarından olduğu görülmektedir.Araştırmaya katılan kadınların bazal metabolizma hızı 1562.1 ± 18.9 kkal olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan 80 bireyin BEE ölçümlerine bakıldığında, bazal metabolizma hızı 1562.1 ± 18.9 kkal, yağ yüzdesi 39.1 ± 0.6 kg, yağ kütlesi 33.7 ± 1.1 kg, yağsız vücut kitlesi 50.9 ± 0.6 kg, toplam vücut suyu 37.3 ± 0.4 kg bulunmuştur.Kadınların toplam, LDL ve HDL kolesterol değerleriyle, trigliserit değerlerinin beden kütle indeksiyle ilişkisini 0.05 anlam düzeyinde ve ki-kare testiyle incelenmiş, beden kütle indeksinin çeşitli kolesterol fraksiyonlarına olmadığı bulunmuştur.Kadınların bir günlük besin tüketimlerine bakıldığında günlük enerji alımlarının 2747.9 ± 106.7 kkal olduğu saptanmıştır. Günlük alınan enerjinin % 50.0 ± 0.9' u karbonhidratlardan (RDA nın % 260'ı), % 12.9 ± 0.4' ü proteinlerden (RDA nın % 183'ü), % 36.9 ± 0.9' da yağlardan gelmektedir. Günlük alınan kolesterol miktarı 270.7 ± 19.7 mg (RDA nın % 90'ı) iken, posa miktarı 30.6 ± 1.4 g (RDA nın % 122' si) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is planned, conducted and resulted in order to examine relation of 80 women aged 30 or more, not having thyroid problem and diabetes, and their BMI ? 25 kg/m2, between biochemical and anthropometric diagnosis with nutrition habits, nutrient preferences, daily energy, and nutrients intake. Women are selected by random sampling and statistically enough number of cases is taken. Research data is obtained from related published items and conducting surveys, prepared after took specialists? opinions, by the researcher. To evaluate data statistics program SPSS 11.0 for Windows is used. Average ( ), standard deviation (SD), standard error (S ) and minimum-maximum values are founded for the whole data. Relations between anthropometric measures of individuals taken part in the research and nutrition habits and nutrient preferences, BEE values, blood findings are found by applying X² test on the significance level of 0.05.According to obtained data, age average of women took part in the research is 40.79 ± 0.8 years, BMI average is 33.4 ± 0.6 kg/m². 80.0 % of women are married, 48.8 % are housewife, 62.5 % are educated high school level or below.Basal metabolic rate is found as 1562.1 ± 18.9 for subjects took part in the research. According to BİA results of women in the research, basal metabolism rate is 1562.1 ± 18.9 kcal. , fat percentage is 39.1 ± 0.6, fat mass is 33.7 ± 1.1 kg, fat free mass is 50.9 ± 0.6 kg, total body water is 37.3 ± 0.4 kg.Women?s total cholesterol values of LDL and HDL relation with triglyceride values are examined by ?=0,05 significance level and Chi-Square test, and it is found that BMI have no effect on various cholesterol fractions.As regard of women?s nutrition consumption, it is found that daily energy taking is 2747.9 ± 106.7 kcal. Percentages of daily energy taking are distributed as follows: 50.0 % ± 0.9 from carbohydrates (260 % of RDA), 12.9 % ± 0.4 from proteins (183 % of RDA), and 36.9 ± 0.9 from fats. It is found that daily taken cholesterol amount is 270.7 ± 19.7 mg (90.0 % of RDA) whereas sediment amount is 30.6 ± 1.4 g (122 % of RDA).