Karşılaştırmalı Hukukta ve Türkiye'de devlet başkanının veto yetkisi
Presidential veto power in Comparative Law and in Turkey
- Tez No: 218550
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ONAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Devlet başkanının veto yetkisi, uygulandığı hükümet sistemlerine göre farklı işlevlere sahiptir. Aynı hükümet sistemini uygulayan devletler arasında bile, yasama organı yada siyasi partilerin içinde bulundukları koşullara göre farklı uygulamalar doğabilmektedir. Bu çalışmada öncelikle, karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde bu farklıklar ele alınarak veto yetkisinin dünyadaki görünümü yansıtılmaktadır. Ardından, Türkiye'de tarihsel bu yetkinin kullanımından doğan hukuksal tartışmalar ele alınmaktadır. Türkiye'de bu yetkinin hangi koşullar altında ve hangi amaçlarla kullanıldığı gösterilmeye çalışılmaktadır. Son olarak veto yetkisinin kullanımından doğan sorunları aşmaya yönelik önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The presidential veto power has different functions at different governmental systems. According to the conditions of the legislature or the political parties, even the practices may differ from one state to other which practice the same governmental system. In this study, firstly, these differences are examined and the veto power is discussed in a comparative perspective. Then, the debate about the utilization of this power in Turkey is overviewed. It is aimed to point out how, under which conditions and with which purposes the presidents use this power in Turkey. Finally, some propositions which can help to surmount the problems emerging from the utilization of the veto power are made.