Reklamlarda tüketim kültürü değerlerine göre bedeni düzenleyen söylemler
Discourses in ads which regulate body according to values of consumption culture
- Tez No: 218549
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYBİN KEJANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Advertising, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Beden biyolojik olmaktan öte toplumsal anlamlar tasıyan ve toplumsal olarak kusatılan bir alandır. Zaman içinde bedenin sosyal anlamı ve degeri daha iyi anlasılmaya baslamıstır. Degisen kültürel degerlerle birlikte bedene iliskin yaslanma, saglıklı olma gibi olguların tanımlanması ve algılanmasında da degisiklikler meydana gelmistir. Bu degisiklik sonucunda olusan yaslanma karsıtlıgı, form gibi günümüze özgü söylemlerde medya içinde yerini bulmustur. Reklamlarda bedenle ilgili neyin iyi ve saglıklı, neyin kötü ve saglıksız oldugu konusundaki bilgi bombardımanına ticari çıkarlarla dahil olmustur. Tüketim kültüründe yazgıya dayalı beden anlayısından ziyade performans ve sorumluluga dayalı bir beden anlayısı öne çıkarılmaktadır. Beden ve tüketim kültürü iliskisinde bir yanda bedenin korunmasına yönelik saglık, basarılı yaslanma gibi ifadeler yer alırken öte yanda da bedenin görünümüyle ilgili kaygılar yer alır. yi görünmek, aynı zamanda bedenin saglıklı isleyisini devam ettirmek tüketici yasam tarzının bir parçasıdır. Bedene iliski ideallerin pazarlanmasında reklamın yeri büyüktür. Özellikle görmenin basatlık kazandıgı günümüzde, reklamlar çesitli söylemlerle görünüm ve saglık arasında paralellikler kurmaktadır. Tez, reklamlarda tüketim kültürü degerlerini yansıtacak biçimde bedene yönelen söylemleri ortaya koymayı amaçlamıstır. Bu amaçla Cosmopolitan, Marie Claire, Instyle ve Elle dergilerinin 2004?2007 yılları arasındaki 42 sayısı incelenip 110 reklam seçilmis, sınıflandırılmıs ve açıklayıcılıgı yüksek 25 tanesi söylemsel olarak analiz edilmistir. Analiz sonucunda reklamların, saglık ve görünümü birbirini bütünler sekilde ve tüketim kültürü degerlerine örtüsür biçimde sundugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Body is an area that carries social meanings rather than being biological and surrounded socially. By time the social meaning and value of body has began to be understood much better. Together with the changing cultural values, there have been changes in the definition and perception of facts such as being old, being healthy related with the body. As a result of these changes, the expressions formed such as anti-aging, form, found their places in media. It has been included in this information bombing in the advertorial on what is good and healthy and what is bad and unhealthy related with the body for commercial interests. In the consumption culture, a body understanding based on performance and responsibility, rather than predestination is being put forward. In the relation of body and consumption culture, while on one hand expressions such as health and successful aging for the protection of body take their place, on the other hand anxieties related with the appearance of the body take their place. To appear well and at the same time to cause to continue the healthy operation of the body is a part of the living style of consumers. In the marketing of the ideals related with the body, the place of advertorials is great. Especially as vision being dominant in our era, advertorials establish parallelism between appearance and health with various phrases. The thesis targets to put forward the phrases towards the body in a way to reflect consumption culture values in advertorials. For this purpose 42 issues of Cosmopolitan, Marie Claire. Instyle and Elle magazines among 2004 ? 2007 have been examined, 110 advertorials have been selected, classified and 25 of them, of which explanations are high, have been analyzed. At the end of the analysis, it has been determined that in the advertorials aging and health is presented to integrate each other and to coincide with consumption culture values.