Türkiye'de basının kamuoyu oluşturması, örnek olay: Hrant Dink'in hedef haline gelen bir siyasal figüre dönüştürülmesi
The press's manufacturing a public opinion in Turkey, sample event: Hrant Dink's being transformed into a political figure that has become a target'
- Tez No: 218557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİYE POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı egemen Türk basınında kamuoyunun oluşturulmasını bir suikasta kurban giden Hrant Dink örneğinde ele almaktır. Çalışmada, aynı zamanda siyaset biliminin konusu olan kamuoyu ve ilgili kavramlar iletişim kuramları açısından ele alınmıştır. Kamuoyunun medya tarafından nasıl oluşturulduğuna ilişkin çeşitli iletişim kuramlarının tezlerinden yararlanılmıştır. Türkiye'deki kamuoyunun oluşturulması sürecine devletin müdahalesi irdelenmiş ve basının bu müdahale karşısında takındığı tutum çeşitli örnekleriyle ortaya konulmuştur. Kamusal alanın en önemli araçlarından olan gazetelerde Hrant Dink'le ilgili çıkan haber ve yorumlarda kullanılan dilin çerçevesi incelenmiştir. Hrant Dink'le ilgili oluşturulan kamuoyu algısında Ermeni azınlıktan olmasının etkileri araştırılmıştır. Çalışmada Türkiye'de egemen medya içerisinde gösterilen gazetelerdeki haberler incelenmiş, ayrıca egemen medya dışında kalan bazı gazeteler de konuyla ilgileri doğrultusunda çalışmaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to look at the forming of a public opinion by the press in Turkey as was the case in Hrant Dink who was a victim of assassination. At the same time in the study public opinion and other related concepts which are the topic of political science were examined in respect to theories of communication. The theories on various types of communication were used in examining how the media formed a public opinion. The intervention of the state in the process of the constitution of public opinion in Turkey was examined and different examples of the attitude taken by the press in the face of this intervention were revealed. The framework of the language used in the news and comments published in the newspapers, one of the most important tools in the public arena, in connection with Hrant Dink was examined. The effects of the perception of the public opinion on the fact that Hrant Dink was a member of the Armenian minority were examined. In the study the news published in the leading newspapers in Turkish Media were examined, and the relation of the other newspapers, which do not rate as leasing newspapers, on the subject were studied.