Devletin toprak üzerinde örgütlenmesi: Türkiye'de illerin yönetimi
Territorial organization of the state: The administration of departments in Turkey
  1. Tez No: 218556
  2. Yazar: NURAY KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 489
Özet
Bu çalısma, devletin topraga dayalı örgütlenisindeki degisimi konu almaktadır. Devletin topraga dayalı örgütlenme tarzı, topluma egemen üretim biçiminin bagımlı degiskeni olarak ele alınmakta; devlet ve toprak iliskisi bir iktidar sorunu olarak tanımlanmaktadır. Konu, `illerin yönetimi' olgusunu açıklamak amacıyla, Osmanlı- Türkiye örnekleri üzerinden irdelenmektedir. Geleneksel Türk kamu yönetimi sisteminde iller, hem merkezin tasra örgütü hem de bir yerel yönetim birimi olarak faaliyet göstermektedir. Cumhuriyetin topraga dayalı örgütlenme politikası, Osmanlı dönemine bir tepki olarak gelismis ve henüz milli mücadele döneminde il kademesi esas alınarak Osmanlı vilayetleri kaldırılmıstır. l düzeyinde yönetim yetkisi merkezi yönetimin tasra örgütüne bırakılmıs, il özel idareleri bu mekanizmanın yakın denetimi ve gözetimi altında faaliyet göstermistir. Cumhuriyetin topraga dayalı örgütlenme tarzı, bölge esasının reddi ve il yerel yönetimi seçeneginin geri çekilmesi üzerine insa edilmistir. Çeyrek yüzyıldır uygulanan neoliberal reform programı, bu yapıyı çözerek ilerlemektedir. Günümüzde il genel yönetimi yerine, hem il yerel yönetimi hem de bölge istenmektedir. Temel sorularını bugünden alan tez, tarihsel arastırma yoluyla devletin topraga dayalı örgütlenme tarzındaki degisimi açıklamaya çalısmaktadır. Osmanlı örneginde, feodal toplumda devletin topraga dayalı örgütlenme tarzı ilgi alanına çekilmistir. Türkiye'de illerin yönetimi, kapitalist toplumda devletin toprak üzerindeki hareketini göstermektedir. Bu çalısma, güncel kamu reformları sürecine bilimsel bir bakıs gelistirmenin yanında, yönetim kuramına da katkı saglayabilirse, amacına ulasmıs olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the changing form in the territorial organization of the state, which is assumed as the dependent variable of socioeconomic formation. Also the thesis defines state-territory relation as a power problem. The theme focuses on the administration of Turkish departments with the historical background of Ottoman Empire. In traditional Turkish public administration system, the departments are organized as both central and local administrative units. The territorial policy of the Republic is developed against Ottoman period and the state organization is based on departments. And the Ottoman provinces are abolished. The general authority has been left to central administration at the department level. The local administration has been serviced behind the central part. Briefly, the territorial organization of the Republic has built in the rejection of provinces, and withdrawing of local administration. Since 1980, neoliberal reforms have been advanced by solving this mechanism. Now, global actors are demanding local administration and province system instead of central administration. This study is trying to explain the changing form in the territorial organization of the state by historical research. The territorial organization of the state in feudal society is examined through Ottoman model, furthermore the administration of departments in Turkey presents the movement of the state on territory in the capitalist society. If this study contributes to administrative theory, besides developing a scientific view on the current public reform process, it will have been attained to its goal.