Necip Fazıl Kısakürek düşüncesinin felsefi yönü
Necip Fazıl Kısakürek's mind of philosophical dimension
- Tez No: 218565
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Din, Felsefe, Bibliography, Religion, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Necip Fazıl Kısakürek, Cumhuriyet dönemi Türk Düsünce Tarihinde önemli bir yere sahiptir. O, insanlıgın yasamıs oldugu sorunlar üzerinde önemle durmus ve bir takım çözüm önerilerinde bulunmustur. Bu noktada özellikle sorunun maddi ve manevî çöküsten kaynaklandıgını belirtmistir. Tezimizde Necip Fazıl Kısakürek'in düsünce sistemi ele alınmıs ve bir tahlili yapılmıstır. Tezimiz bir giris ve iki bölümden meydana gelmistir. Birinci bölümde Necip Fazıl Kısakürek'in düsünce sistemine genel bir bakıs yapılmıstır. kinci bölümde ise; A.Onun felsefî görüsleri içinde, siyasî görüsleri, demokrasi, Dogu, Batı karsılastırması, slâm ve peygamber görüsü, B. Psikoloji ve Ahlâk görüsleri içinde, hürriyet ve insan hakları görüsleri, C. Sosyal yapı görüsleri içinde, toplumun ruhu ve ideal toplum görüsleri, D. Tasavvuf Felsefesi baslıgı altında, tasavvufla ilgili görüsleri ele alınmıstır. Tezin sonunda ise, arastırma sonucu elde edilen neticeleri içeren bir sonuç bölümü eklenmistir.
Özet (Çeviri)
Necip Fazıl Kısakürek has very important position in history of Turkish Republical mind. He struggled about problems of mankind and suggested proposals to solve them. At this point, he said that the problem arised from corporal and moral declines. In our thesis, his thought system was studied and utilized. Objective of the thesis: The thesis consists of an introduction and two parts.In the first chapter, his thought system was generally scrutinized. In the second chapter; A. Oriental and occidental thoughts were compared in his political ideas democracy and Islam and prophecy were studied in his philosophical ideas. B. Liberty, human rights and were studied in his psychological and moral ideas. C. Social structure, spirit of soceity and ideal soceity were studied in his social ideas. D. In Islam mysticism philosophy, his mystical ideas were studied. In the end of thesis, a final was added a final part, which included a general view of our study