II. Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e Türk resim sanatı
The Turkish painting art from II. constutition to rupublic
- Tez No: 218570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
1908-1923 yılları arası II.Meşrutiyet'in kurulduğu, Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı gibi bir çok savaşın yapıldığı Osmanlı İmparatorluğu'nun son bularak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu dönemi içine almaktadır.Bu dönemde resim sanatında yeni teknikler kendini göstermeye başlamıştı. ?Çallı Kuşağı? olarak da adlandırılan ?1914 Dönemi? sanatçıları yaptıkları resimlerle alışılmış resim kurallarının dışına çıkarak farklılık yaramaktaydılar. bu farklılığın oluşmasını sağlayan temel sebep Paris'ten aldıkları eğitimden kaynaklanmaktaydı.Osmanlı'nın son on beş yılı olarak da tanımlayabileceğimiz bu dönemde bir çok sanat etkinliği gerçekleşti. Bularda biri Osmanlı Ressamlar Cemiyeti'nin kurulması ve bu cemiyete bağlı Osmanlı ressamlar Cemiyeti Gazetesi'nin yayın hayatına başlamasıdır. Yine bu dönemde 1914 yılında kızların da sanat eğitimi alması amacıyla İnas Sanayi-i Nefise Mektebi kuruldu. Türkiye'de ilk sürekli sergi olma özelliği gösteren Galatasaray Sergileri dönemin önemli sanat faaliyetleri içerisinde yer almaktaydı.Savaşların yaşandığı bir ortamda İstanbul'un Şişli Semtinde savaş resimleri yapmak üzere Harbiye Nezareti Resim Atölyesi kuruldu. Bu atölyede üretilen resimlerle birlikte atölye dışında resim yapan birkaç sanatçının resimleri Viyana'da sergilendi.Bu dönemdeki resim çalışmaları daha sonraki yıllarda Türkiye'de görülen çeşitli modern akımların habercisi oldu. Türk sanatında, resmin çağdaşlık yolundaki ilerleyişi yolunda önemli bir adım atıldı.
Özet (Çeviri)
It includes the period in which the 2nd Constitional Monarchy was declared, Tripoli War, Balkan War, 1st Word War, Çanakkale War and the War of Independence took place, and the proceAss in whic the Otoman Empire came to an end leading to the foundation of the Republic of Turkey.In this period, new techniques in the art of painting began to show up. ?1914?s Artist?, who are olso know as the?Çallı Genaration?, distingushed themselves by leaving the ordinary custom of painting. The basic reason fort he occurrence of this dissimilarity was the education they took in Paris.In this era, whic can be charakterized as ?the last 15 years of the Ottoman Empire? , many activities regarding to art took place. One of these was the foundation of Otoman Society of Painters and Publication of Otoman Society of Painters newspaper whic was bound to the Socirty It was again in this period that İnas Sanayi-i Nefise School was founded fort he purpose of art education for girls. Galatasaray Exhibitions, which is the first continuous exhibition in Turkey, was one of the major artistic activites of the era.In an atmosphere where wars were taking place, Harbiye Nezareti Painting Workshop was established for the purpose of producing painting abaut war. The paintings produced here along whit Works of some outsider painters were exhibitited in Vienna.The art of this era were of the massengers of what was to come later in Turkey as modern trends. In Turkish art, a major step towards modern painting was taken.