Şirket birleşmelerinin insan kaynakları politikası açısından değerlendirilmesi : AVEA örnek olay incelemesi
Evaluation of the company merger with the view point of human resources policy : AVEA sample case study
  1. Tez No: 218583
  2. Yazar: ZHANNA ANARBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BADER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir yada daha çok sayıda şirketin, kendi yasal varlıklarını yitirerek kurulan yeni bir şirket çatısı altında bir araya gelmeleri, yada daha çok sayıda şirketin, içlerinden birisinin yasal varlığını devam ettirmesi ve diğerlerinin yasal varlıklarına son vererek mevcudiyetini koruyan şirketin bünyesinde bir araya gelmeleri yani kısaca şirketlerin birleşme ve devralma sürecine girmelerini ve hedef firma ortaklarına, ellerindeki hisseler için belirli bir prim verebilmelerini sağlamaktadır. Bu ise sinerji ile oluşmaktadır.Temelde sinerji yaratmak ve stratejik etkinlik sağlamak amacıyla gerçekleştirilen şirket birleşmelerinde, finansal ve hukuki konular yanında ağırlıklı olarak, iletişim, kültür, verim düşüklüğü, güvensizlik gibi insan kaynakları ile ilgili sorunların da yaşandığı gözlenmektedir. Dolayısıyla, finansal ve hukuki konular yanında, denklemin insan yönünün, birleşmelerde başarıyı ve başarısızlığı getirebilen anahtar bir unsur olduğu ve insan kaynakları yönetiminin, birleşmelerde kritik bir role sahip olduğu görülmektedir.Bu çalışmada şirket birleşmeleri ve şirket birleşmelerinde insan kaynakları yönetiminin etkisi araştırılmıştır. Şirket birleşmelerinin insan kaynakları yönetimi üzerine etkilerinin belirlenmesi için, şirket birleşmenin tanımı ve türleri, olumlu ve olumsuz tarafları, insan kaynaklarının önemi, şirket birleşmelerinde insan kaynakları bölümünün işlevleri ele alınmıştır.Ayrıca Türkiye'de şirket birleşmelerine örnek olarak Aycell-Aria birleşmesinde insan kaynakları sorunları araştırılıp, elde edilen bilgiler mümkün olduğu kadar detayla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Formation of a new company by ending of one or more companies legal beings or continuance of one of the companies legal being and participation of the rest by ending their legal beings is briefly defined as companty merger or acquisitions and this process aims giving bonus to the company corporates for the growth-stock they held. This is constituted by sinergy.Mergers and acquisitions, which aim to create synergy and strategic efficiency, are observed to encounter some problems concerning human resources, including lack of communication, mistrust among employees, low productivity, and lack of cultural fit. Besides financial and judicial matters, the human part of equation is the key element which may cause success or failure at mergers. Therefore, human resource department has a critical role at mergers and acquisitions.In this study, company mergers and the role of human resources are investigated. To determine the effects of mergers on human resources management, the description, importance and types, positive and negative effects of company mergers, the importance of human resources management, and the functions of human resources at company mergers were considered.In addition, as a case study, human resource problems of Aycell-Aria merger are investigated, and the results obtained are represented as detailed as possible. Results have proved that similar HR problems experienced in other mergers were the case in Aycell-Aria merger.