Türk idare sisteminde ?sorumluluk?tan ?hesapverebilirlik?e geçiş
Passing from ?responsibility? to ?accountability? in turkish administrative systems
  1. Tez No: 218582
  2. Yazar: SONAY SAATCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma sorumluluk üzerinedir. Bu bağlamda devlet ile toplum arasında var olan, kaynağını anayasadan, idare hukukundan alan ?klasik sorumluluk? ilişkisinin nasıl ?hesapverme sorumluluğuna? dönüştüğü açıklanmaya çalışılmıştır. Bu noktada küreselleşmenin zamansızlığı ve mekansızlığı ifade eden yeni yüzü ulus-devlet anlayışının sorgulanmasına, sorgulanan devlet yapıları uluslararası alandan gelen standart nitelikli politikalarla köklü bir biçimde değişmeye başlamıştır. Özelleştirme, yerelleştirme ve serbestleşmeyi ifade eden bu standartlar devletin daraltılmasını, düzenleyici işlevinin öne çıkarılmasını öngörmektedir. Devlet-toplum arasındaki sorumluluk, uluslararası örgütlerin ve uluslararası şirketlerin var olduğu çok aktörlü yapıyla birlikte, devlet-devletüstü sorumluluk ilişkisine dönüşerek bu noktada vatandaşın konumu silikleşmiştir. Böyle çok aktörlü bir yapıda bütün toplumu ilgilendiren kararlara karşı vatandaşın kimden, hangi karardan, ne kadarından ve hangi yollarla hesap soracağı sorusu cevapsız kalmaktadır.Anayasa ve hukuk temelinde, devletin asli görevlerini yerine getirirken kamu yararı önceliğiyle sunduğu hizmet anlayışı, yeni kamu yönetimi anlayışı ile birlikte, özel hukuk temelinde üretilen bireysel yarara, bireysel sorumluluğa dönüşmektedir. Genel nitelik taşıyan bütün kavramlar artık ulus-devletlerde anlamını yitirmeye başlamıştır. Bu durum küreselleşmenin kamu yönetimine yansımasıdır ve belki de bir süreçtir.
Özet (Çeviri)
This study is based on liabilities. In this context, hows of transformation of usual and convenient liability relation which has been delegated its responsibilities from constitution and administrative law into the liability of being responsible to people and being held accountable to them has been explained, at which point the new aspect of globalization which represents the timelessness and placelessness has caused the understanding of nation state to be questioned. The questioned structures of nations and governments have commenced to be amended by means of the politics of standart nature and these Standard which represent privatization, localization and liberalization have envisaged the governments to shrink and emphasized its regulatory functions. The liability between the government and society has been transformed into government-superior government liability relation due to the multi player structure of international organizations and international companies at which point the position of the citizens have become indistinct. The question of how and through which methods the citizen shall be informed and call authorities to account for actions regarding the decisions concerning him is left unanswered.On the basis of constitution and law, the concept of government?s service with the priority of public benefits, - with the new aspect of public administration has been transformed into individual benefits and individual liabilities on the basis of private law and civil actions. All conceptual construing general characteristics tend to lose their meanings in nation states, in which case the globalization has reverberated to public administration and maybe somehow this is a process.