W. Radloff'un ?Opıt Slovarya Tyurkskih Nareçiy? adlı eseri ve eserde geçen Çağatay Türkçesine ait kelimelerin incelenmesi
Wilhelm Radloff?s dictionary named 'Opit Slovarya Tyurkskih Nareçiy? and the research of the words belong to Chagatay Turkish in this dictionary
  1. Tez No: 218624
  2. Yazar: FATİH ERBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1034
Özet
`Opıt Slovarya Tyurkskih Nareçiy', Türklük bilimiyle ilgilenen hemen herkesin yakından tanıdığı Wilhelm Radloff'un `Türk Lehçeleri Sözlüğü Denemesi'dir. Bu sözlüğü diğer lehçe sözlüklerinden önemli kılan birçok özellik bulunmaktadır.Radloff, Çağatay Türkçesine ait kelimeleri hazırlarken çok sayıda eser ve sözlükten yararlanmıştır. Bu yüzden onun sözlüğünde yer alan Çağatayca kelimeler, bu konu ile ilgilenen araştırmacılar için önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Wilhelm Radloff'un `Opıt Slovarya Tyurkskih Nareçiy' adlı eserinde yer alan Çağatay Türkçesine ait kelimeler üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
`Opıt Slovarya Tyurkskih Nareçiy? is essay of Turkish dialect dictionary of Wilhelm Radloff who was knowed closely by everybody interested in Turkology. This dictionary have had many peculiarity which depart from other Turkish dialect dictionary.When Radloff prepared the words belong to Chagatay Turkish, he used many works and dictionaries. Therefore, the words in his dictionary is important for researcher who is interested in this subjects. In this study, it have been dwelled on the words belong to Chagatay Turkish in Wilhelm Radloff?s dictionary named `Opıt Slovarya Tyurkskih Nareçiy?.