Çocuklar için sosyal beceri eğitim progrmanın 6 yaş çocukların sosyal problem çözme becerilerine etkisi
The effect of the programme of child social skills training on the skill of 6 - year -old children?s social problem solving
  1. Tez No: 218632
  2. Yazar: ESRA DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada anasınıfına giden 6 yaş grubu çocuklarına uygulanan çocuklar için sosyal beceri eğitim programının çocukların sosyal problem çözme ve duyguları anlama becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırma deneme modelinde olup kontrol gruplu öntest sontest modeli uygulanmıştır. Araştırma evreni olarak seçilen S.Ü. M.E.F Prof. Dr İhsan Doğramacı Uygulama Anaokulu 6 yaş grubu, S.Ü. Vakfı Özel Esentepe İlköğretim Okulu Anasınıfı ve Özel İdeal İlköğretim Okulu Anasınıfı'na devam eden öğrencilere Wally Sosyal Problem Çözme Dedektif Oyunu Test'i ve Wally Duyguları Anlama Test'i uygulanmıştır. Elde edilen veriler hesaplanmış ve grupların öntest puan ortalamaları arasında önemli farkın olmadığı bulunmuştur. Tesadüfi küme örnekleme yöntemi ile 2 deneme ve 2 kontrol grubu olarak toplam 81 çocuk araştırma kapsamına alınmıştır. Çocuklar için sosyal beceri eğitimi programı S.Ü. Vakfı Özel Esentepe İlköğretim Okulu Anasınıfında haftada 2 gün 11 hafta ( haftada 4 saat) , S.Ü. M.E.F Prof. Dr İhsan Doğramacı Uygulama Anaokulunda haftada 1 gün 22 hafta ( haftada 2 saat) uygulanmıştır. Eğitimden sonra öntestte uygulanan ölçekler uygulanmış ve öğretmen gözlem formu doldurulmuştur. Öntestte ve sontestte elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplar için t testi, eşleştirilmiş t testi, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon Eşleştirilmiş İki örnek Testi ile karşılaştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir.1.Deneme ve kontrol grubu çocukların, sosyal problem çözme becerileri ve duyguları anlama becerileri öntest puan ortalamaları arasında önemli düzeyde fark yoktur.2.Çocuklar için sosyal beceri eğitimi programına katılan deneme grubu çocuklarının, sosyal problem çözme becerileri ve duyguları anlama becerileri sontest puan ortalamaları öntest ortalamalarından önemli düzeyde yüksektir3.Çocuklar için sosyal beceri eğitimi programına katılan deneme grubu çocuklarının sosyal problem çözme becerileri ve duyguları anlama becerileri öntest/sontest puanlarının farkının ortalaması kontrol grubu çocukların öntest/sontest puanlarının farkının ortalamasından önemli düzeyde yüksektir4.Çocuklar için sosyal beceri eğitimi programına katılan kız ve erkek çocukların sosyal problem çözme becerileri ve duyguları anlama becerileri sontest ortalamaları arasında önemli düzeyde fark yoktur.5.Çocuklar için sosyal beceri eğitimi programının uygulama sıklığı ve süresi açısından deneme 1 ve deneme 2 grupların sosyal problem çözme ve duyguları anlama becerileri sontest puan ortalamaları arasında önemli düzeyde fark yoktur.6.Programın kalıcılığı ile ilgili olarak deneme grubunun, sosyal problem çözme becerileri ve duygularını anlama becerileri sontest puan ortalamaları ile kalıcılık ölçüm puan ortalamaları arasında önemli düzeyde fark yoktur.7.Çocuklar için sosyal beceri eğitimi programına katılan deneme 2 grubu çocukların sosyal problem çözme becerileri ve duygularını anlama becerileri öntest/sontest puanlarının farkının ortalaması ile kontrol 2 grubunun öntest/sontest puanlarının farkının ortalaması arasında deneme 2 grubu lehine önemli düzeyde fark vardır.8.Kontrol 2 grubu çocukların sosyal problem çözme becerileri ve duygularını anlama becerileri öntest puan ortalamaları ile sontest puan ortalamaları arasında önemli düzeyde fark vardır.9.Kontrol 1 grubu çocukların sosyal problem çözme ve duyguları anlama becerileri öntest/sontest puanlarının farkının ortalaması ile kontrol 2 grubu çocukların öntest/sontest puanlarının farkının ortalaması arasında önemli düzeyde fark yoktur.10.Çocuklar için sosyal beceri eğitim programına katılan çocukların sosyal problem çözmede prososyal davranışları kullanma sıklıkları yüksektir
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of child social skills training programme applied to 6- year-old children attending kindergarten on the skills of children?s social problem solving and understanding feelings was investigated. The study was in the form study and control groups, and pretest and post-test models with controls were used. For the students attending Selçuk University Prof Dr. İhsan Doğramacı Application Kindergarten- 6 years of age-, Selçuk University Foundation the Private Esentepe Primary School Kindergarten and the Private Ideal Primary School Kindergarten, forming our study cosmos, Wally?s Social Problem Solving Detective Games Test and Wally?s Understanding Feelings Test were applied. Accumated data were calculated, and no significant difference was found to exist between average pretest scores of the groups. With randomized sampling method, totaly 81 children, 2 study group and 2 controls, were included into the criteria. Child Social Skills Training programme was applied to children in Selçuk University Foundation The Private Esentepe Primary School Kindergarten 2 days a week for 11 weeks, and those in Prof. Dr. İhsan Doğramacı Application Kindergarten a day a week for 22 weeks. After the education, scales used in pretest were applied, and teacher?s observation forms were filled. Accumulated data provided with pre and post- tests were compared using One ?way- Anova Analisy, student t test, paried t test, Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Ranks Test. Findings obtained from the study were summrized as follws:1.There is no significant difference between the study and control groups in terms of average pretest scores of social problem solving skills and skills of understanding feelings.2.Average post-test scores of social problem solving skills and skills of understanding feelings are significantly higher in the study group children taking part in child social skills training pragramme than their pre-test scores.3.The average of the difference of pre- and post- test scores in the study group children attending child social skills traning programme is significantly higher than the average of the diffrence of pre and post-test scores in control group children.4.There is no significant difference between the post- test scores of social problem solving skills and skills of understanding feelings of the girls and boys attending child social skills training programme.5.In terms of the application frequency and duration of child social skills training program, there is no significant difference between average the post- test scores of social problem solving and skills of understanding the feelings in the 1st and 2nd study groups.6.In terms of the programme constancy, there is no significant difference between average post- test scores of social problem solving skills and skills of understanding the feelings, and average measurement constancy scores in the study group.7.Between the average of the difference of social problem solving skills and skills of understanding the feelings pre- and post- test scores of the children in the 2nd study group, joining child social skills training programme, and the average of the difference of pre and post- test scores of the children in the 2nd control group, there is significantly diffrence in favour of the 2nd study group.8.There is significant diffrence between the average of pre-test and post-test scores of social problem solving skills and skills of understanging feelings in the 2nd control group children.9.There is no significant difference between the average of the diffrence of the pre- and post- test scores of social problem solving skills and skills understanding feelings in the 1st control group and the average of the difference of pre and post-test scores in the 2nd control group children.10.The frequecy of prosocial behaviours use is high in solving social problems for the children joining child social skills training programme.