Kur'an'da zenginlik ve fakirlik
Poverty and richness in the Qur?an
  1. Tez No: 218634
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF IŞICIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Zenginlik ve fakirlik insanlığın başlangıcından başlayıp sonuna kadar devam edecek olan bir olgudur. Bu iki olgu hakkında her dinin ve dünya görünün birer fikri mevcuttur. Biz bu çalışmada Kur'an'ın bu iki olguya bakışını ele aldık.Bu çalışmada konulu tefsir metodu esas alınmıştır. Bu bağlamda öncelikle kavramsal alan tespit edilerek konu sistematik bir şekilde incelenmiştir.İnsan bir yandan Allah'ı bilmek ve yalnız O'na ibadet etmekle görevlendirilirken diğer yandan da Allah'ın yeryüzünde yapılmasını emrettiği yükümlülüklerle görevlendirilmiştir. Bu açıdan insanın hayatında maddî alan, manevî alan ayırımı yoktur. Müslümanın ahiret için çalışması da dünya için çalışıp kazanması ve harcaması da kulluk içerisinde mütalaa edilmektedir.Zenginliğin ve fakirliğin hem faydalı hem de zararlı yönleri vardır. Kur'ân'da, sahip oldukları zenginlik ve güçle şımaran, bu durumlarını inananların ve zayıfların aleyhine kullananların şiddetle kınanması İslâm'ın fakirlerden taraf olduğu yorumlarına sebep olmuştur. Hâlbuki İslâm, bir taraftan varlığın muhtemel menfi etkilerinden insanları korumaya çalışırken, diğer yandan değişik nedenlerle açlığa ve yoksulluğa maruz kalanları teselli etmektedir. Mutlak olarak zenginlik de fakirlik de aynı konumdadır.İnanmayan insanlar açısından düşündüğümüzde zenginliğin zararları daha çoktur. Peygamberlere ilk karşı çıkanlar; zayıf ve fakirlere zulmedenler, yeryüzünde fitne fesat çıkaranlar, inanmayan zengin insanlardır. Günümüzde de zenginliği ve gücü elinde bulunduran insanların yeryüzünü kana bulamaları ve zayıfları sindirip sömürmeleri, inançlarındaki tahriften ve samimiyetsizlikten kaynaklanmaktadır. Bu yüzdendir ki Kur'ân, Müslümanlardan inanan, inanmayan bütün insanların dünyada huzur ve barış içerisinde yaşamalarını sağlayacak olan zenginliği ve gücü elinde bulundurmalarını istemektedir.
Özet (Çeviri)
Poverty and Richness are two facts, going on from the beginning to the end of humanity.These two facts include one of the ideas of both religion and worldly.In this work,we attempt to examine how the Qur?an presents these two facts.During preparing this subject systematically,interpretation method was based on.Human-being is charged to know Allah and to worship him.On the other hand,he is also charged to obey his rules.Therefore there is no seperation between material and moral part of a humanbeing.A muslim?s works for his earth life and after-death are eveluated as in his worship.There are both useful and harmful parts of Poverty and Richness. Islam,on the one hand, while trying to protect people from the negative possible effects of existence,on the other hand, it has been consolating people who are face of poverty and famine as a result of different causes.Poverty and Richness are in a same situation exactly.Richness has lots of patience and trying to be saved.Richness has lots of harms according to non-beleivers. The people were against to Prophets first who provocated instigation are non-beleivers riches. In our century,because of being discontented the beleifs and relegions of the people,who are destroying earth and exploiting the poors have the same power and richness and power providing people such as believers or non-beleivers to live in a comfort and peace.