Yapısal ve anlamsal açıdan Kur'ân'da sahip olmak söyleminin tahlili
Analysis of the discourse of ownership in the Qur'an from structural and semantic perspectives
- Tez No: 937773
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Kur'ân'da sahip olmak söylemi, tevhid ilkesi ile doğrudan ilişkili olup merkezi bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Kur'ân'daki sahip olmak ediminin yapısal ve anlamsal açıdan kapsamlı bir tahlilini sunmaktır. Temel hedef, Kur'ân'da bu edimin kullanımını derinlemesine incelemek ve dilsel, anlamsal boyutlarını ortaya koymaktır. Araştırma, ilgili âyetler kapsamında ve müfessirlerin yorumları dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca konuya daha geniş bir perspektif kazandırmak amacıyla gerektiği yerlerde Batı literatüründen de yararlanılmıştır. Çalışmanın özgün yönü, sahip olmak edimini klasik yaklaşımlardan farklı olarak, sadece mal ve mülk gibi maddi boyutlarla sınırlandırmamasıdır. Geleneksel İslami literatürde, sahip olmak edimi genellikle mülkiyet, zenginlik ve servet gibi ekonomik ve hukuki bağlamlarda ele alınmış ve çoğunlukla bir araç olarak görülmüştür. Bu çalışma, söz konusu sınırlı bakış açısının ötesine geçerek, sahip olmak edimini daha geniş bir çerçevede, yapısal ve anlamsal boyutlarıyla birlikte incelemeyi hedeflemiştir. Bu bağlamda, sahip olmak edimi, doğrudan bir Kur'ânî olgu olarak ele alınmış ve Kur'ân'ın genel yapısı içindeki konumu ve önemi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bilgiler, Kur'ân'daki sahip olmak söyleminin çağdaş dönemde çeşitli alanlara yansımaları olabileceğini düşündürmektedir. Bundan dolayı çalışmada ulaşılan bulgular, sadece teolojik değil aynı zamanda sosyolojik, ekonomik, hukuki ve etik vb. alanlarda da ele alınabilecek potansiyeller barındırmaktadır. Tezde elde edilen bulguların geliştirilmeye açık ve multidisipliner çalışmalara temel teşkil edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The discourse of ownership in the Qur'an is directly related to the principle of monotheism (tawhid) and holds central importance. The aim of this study is to provide a comprehensive analysis of the act of ownership in the Qur'an from both structural and semantic perspectives. The primary objective is to thoroughly examine the usage of this act in the Qur'an and to reveal its linguistic and semantic dimensions. The research has been conducted within the scope of relevant verses and by taking into account the interpretations of exegetes (mufassirun). Additionally, where necessary, Western literature has also been utilized to provide a broader perspective on the subject. The original aspect of this study is that it does not limit the act of ownership to material dimensions such as property and possessions, unlike classical approaches. In traditional Islamic literature, the act of ownership has generally been addressed within economic and legal contexts, such as property, wealth, and assets, and has often been viewed merely as a tool. This study aims to go beyond this limited perspective and examine the act of ownership within a broader framework, encompassing both its structural and semantic dimensions. In this context, the act of ownership has been directly addressed as a Qur'anic phenomenon, and efforts have been made to determine its position and significance within the overall structure of the Qur'an. The findings obtained in this research suggest that the discourse of ownership in the Qur'an may have reflections in various fields in the contemporary era. Therefore, the findings reached in this study hold potential not only for theological inquiry but also for exploration in sociological, economic, legal, ethical, and similar fields. It is anticipated that the findings obtained in this thesis will remain open to further development and will serve as a foundation for multidisciplinary studies.