Zengilik ve fakirlikle ilgili hadislerin hadis teknikleri açısından değerlendirilmesi
Examination of tradations (hadith) consideration poverty and welfare from the point of view of tradation techniques
  1. Tez No: 100139
  2. Yazar: HASAN İBİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
rRTK, Hasan, Zenginlik vp Fakirlikle Haili Hariislprin Hadis Teknikleri Açısından Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman Prof.Dr. M. Hayri Kırbaşoğlu, XIV, 369 sayfa, Ankara 2001. Tezimiz temelde, mevcut hadis kaynaklarımızdaki zenginlik ve fakirliğe değer atfeden hadislerin sıhhat durumunu tesbite_yönelik olup, bir jjiriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde dinin zihniyet alanı üzerinde durulmakta, dinin zihniyeti nasıl ve ne şekilde etkilediği tesbit edilmeye çalışılmaktadır. Birinci bölümde zenginlik ve fakirliğe dair hadisler" haricî (dış) tenkid metodlanyla değerlendirilmekte olup, hadislerin tüm isnadları, isnad şemaları, hadislerin râvilerinin cerh ve ta'dil açısından durumları, râvilerinin coğrafî bölge dağılımları incelenerek bu hadislerin değerlendirmesi_yapılmaktadır. İkinci bölümde ise. bu hadisler dahilî (iç) tenkid metodlanyla değerlendirilmektedir. Bu bağlamda ise, Kur'an'ın, Hz.Peygamber'in, Hz.Peygamber'in hanımları ve sahabîlerin zenginlik ve fakirliğe bakış açıları incelenmektedir. Netice olarak, bu hadislerin çoğunun mevzu (uydurma) veya zayıf olduğu neticesine varılmakta, bu durumun neden kaynaklanmış olabileceği belirtilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
İBİK, Hasan,“Examination of Traditions (Hadiths) Consideration Poverty and Welfare From The Point of View of Tradition Techniques”, M.A. Thesis, Supervisor Prof.Dr.Hayri Kırbaşoğlu, XIV, 369 pages, Ankara 2001. -This thesis basically aims at evaluating the trustworthiness of traditions (hadiths) which regard“wealth”or“poverty”as a valuable trait in the available hadith resources, comprising an introduction and two chapters. In the introduction, the field of religion's way of thinking has been focused upon and also how and in what way7 religion influence way of thinking has been tried to be determined. In the first chapter, the traditions related to wealth and poverty have been evaluated through external criticism methods (haricî tenkid) and all the attributions (isnad) of hadiths, their attributive schemes, the positions have been evaluated from the point of view of the technical methods called“cerh”and“ta'dil”, the geographical distributions of ravi's have been studied. In the second chapter, the hadiths have been evaluated through internal criticism methods (dahilî tenkid). Regarding this, the point of view of Koran, the Prophet, the views ofprophets, the close friends of the Prophet about_poverty and wealth have been studied. Finally, most of these traditions have been regarded either fictitious (mevzu) or weak in terms of trustworthiness, and the underlying reasons have been tried to be debated thoroughly.