Ceza mahkumiyetine bağlı hak yoksunlukları
Deprivation of rights due to a criminal conviction
- Tez No: 218641
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Günümüzde cezadan beklenen amaç kişinin yeniden topluma kazandırılmasıdır. Oysa ceza mahkûmiyetlerine bağlı olarak ortaya çıkan hak yoksunlukları yaptırımı ile kişinin topluma kazandırılması için gerekli olan hakların kullanılmasından yoksun bırakılmaktadır. Dolayısıyla hak yoksunluğu yaptırımı ceza değildir. Ancak suç işlemekle kişi, toplum tarafından kendisine karşı duyulan güven duygusunu sarstığı için toplumun da bu kişiden güvenin yeniden oluşmasına kadar korunması gerekmektedir. Bu amacın ise güvenlik tedbirlerinin amaçları arasında yer alması nedeniyle hak yoksunluğu yaptırımı güvenlik tedbiri olmaktadır. Ancak güvenlik tedbirlerinin bir diğeri amacı olan kişinin iyileştirilmesi ve topluma kazandırılması amacının sağlanması bakımından ise hak yoksunluklarının kural olarak cezanın infazı süresince uygulanması kabul edilmiştir. İstisnai olarak belli bir hakkın kötüye kullanılarak suç işlenmesi ve mahkûm olunması durumunda cezanın infazından sonra da belirli bir süre uygulanması sözkonusudur. Bununla birlikte hak yoksunluğunun ömür boyu sürmesi kabul edilmemiştir. Bu kabul sonucunda hak yoksunlukları yaptırımı medeni ölüm olmaktan çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the expected objective of a punishment is rehabilitation and decarceration of a person. However, by stripping a person of his rights as a result of criminal convictions, the person in question is deprived of the use of a right necessary to decarcerate him. Therefore, stripping one of his rights is not a punishment. On the other hand, since this person has upset the confidence of the society in him by committing a crime, the society needs to be protected against him until confidence is rebuilt. On the other hand, since this objective is among the objectives of security measures, the sanction of depriving one of his rights becomes a security measure. However, in aspect of the realization of a person?s rehabilitation and decarceration, which is another objective of security measures, it has been adopted as a principle that deprivation of rights should be applied during the enforcement of the punishment. As an exception, in the event that a crime is committed by abusing a right and a conviction occurs, it can be applied for a certain period after the enforcement of the punishment (criminal execution). Nonetheless, a life-long deprivation of rights has not been adopted. As a consequence of this adoption, the sanction of deprivation of rights has been eliminated as a form of civilized death.