Ceza mahkumiyetine bağlı hak yoksunlukları
Deprivation of rights related to penalty conviction
  1. Tez No: 207287
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çağdaş ceza hukuku anlayışına paralel olarak kabul edilen 5237 sayılı TCK ile yeni suç ve yaptırım teorileri kabul edilmiştir. Buna göre yaptırımlar, cezalar ve güvenlik tedbirleri olarak ikiye ayrılmıştır. Güvenlik tedbirlerinin içinde yer alan ?belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma? tedbiri ile de ceza mahkumiyetine bağlı hak yoksunlukları düzenlenmiştir.Yeni sistemde, işlediği suç nedeniyle hapis cezasına mahkum olan kişinin belli hakları kullanması yasaklanmaktadır. Ancak bu yoksunluk kural olarak mahkum olduğu hapis cezasının infazı bitene kadar uygulanır. Cezanın infazı ile kişi artık etkin pişmanlık duymuş, toplumla barışmış ve kaybettiği güveni tekrar kazanmıştır. Bu yüzden yeni yaptırım sisteminde süresiz hak yoksunluğu kabul edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Having welcomed the reformed Turkish Penal Code (5237 sayılı Türk Ceza Kanunu), the new crime and sanction theories are put into practise with the new penal code, for the first time, sanctions are diveded into two groups as punishment and security measures. The deprivation of exercising particular rights, which takes part in security measures, is arranged as a legal consequence of the improsenment convicted.With the reformed Turkish Penal Code, from now on, the person, having committed an intentienal crime, is deprived of exercising particular rights. However, that measure as a rule, can be applied until the end of the execution of the sentence has been decided on. In the new penal code, the reason why deprivation of exercising particular rights for an indefinet period is, having execution of the sentence the person who, has gained confidence again is now peace in and harmony with the community.