Suçta tekerrür
Repetition in crime
- Tez No: 107173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
169 ÖZET Günümüzde pek çok suçlunun cezaevinden tahliye olduktan kısa bir süre sonra yeniden cezaevine dönmesi, cezaların yetersiz mi geldiği yoksa toplumun ahlaki bir çöküntü içine mi girdiği gibi soruları akla getirmiştir. Ceza hukukçuları tekerrürün çeşitli nedenleri üzerinde durmuşlardır. Bazı yazarlar verilen ilk cezanın yetersiz olmasını diğer bir kısım yazarlar da ekonomik ve sosyal nedenleri tekerrüre neden olarak göstermişlerdir. Tekerrür kurumunun bir suç politikası aracı olduğu görüşü yakın bir geçmişe dayanır. Ancak, kişinin birden fazla suç işlemesi durumunda toplumun hükümlüye karşı daha sert ve enerjik davranmasının zorunluluk olduğu görüşü hemen hemen her toplumda kabul görmüştür. Burada karşımıza“mükerrirlik'' ve ”tekerrür“ kavramları çıkmaktadır. Mükerrirlik, bir ceza mahkumiyetine uğradıktan sonra yeniden suç işleyen bir kişinin normatif niteliğini belirleyen ve bu tür kişilere ilk defa suç işleyen kişilerden daha fazla ceza verilmesini içeren bir kavramdır. Tekerrür ise, kesin hükümle cezaya çarptırıldıktan sonra yeni bir suç işlemesinden dolayı yeni bir cezaya uğrayan kişinin durumudur. Tekerrür kurumunun suçluluk ile mücadelede bir suç politikası aracı olarak etkin bir biçimde kullanılması için öncelikle mükerrirliğe neden olan etmenler saptanmalı, tekerrür hükümlerinin uygulanmasında ceza suçluların bir daha suç işlememesi için alınan bir iyileştirme tedbiri olarak görülmelidir. Bu maksatla, öncelikle cezaevindeki mükerrirlerin büyük bir çoğunluğunun ilk suçlarını çocukluklarında işledikleri gerçeği karşısında çocuk suçluluğu ile etkin bir şekilde mücadele edilmelidir. Anti-sosyal davranış bozuklukları gösteren çocuklar daha küçük yaşlarda iken saptanmalı, bu çocukların topluma kazandırılması için test ve görüşme sonucu, zeka ve kişilik özelliklerinin yanı sıra saptanan yetenekleri doğrultusunda bir eğitim ve öğretim programı uygulanmalıdır. Ceza hukukunda ehil olabilmek için kişinin bedenen ve ruhen gelişmiş olması gereklidir. Bu bakımdan TCK.na göre halen küçüklerde 1 1 yaş olan170 ceza sorumluluğu bizde de birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi 14 yaş olarak kabul edilmelidir. Çocuk ıslahevlerinin sayısı artırılmalı.çocuk suçluların cezalarını yetişkinlerle aynı cezaevlerinde infaz edilmesi biçimindeki uygulamadan vazgeçilmeli, kanunlarda belirtilen infaz rejimlerinin uygulanması sağlanmalı, hükümlülerin ziyaretçilerini odalarında kabulüne olanak sağlanmalıdır. Televizyon seyretmek, banyo ve tuvalet gibi önemli ihtiyaçlarını karşılamaya elverişli iki, üç veya dört kişilik odalardan oluşan cezaevlerinin yapımına hız verilmeli.toplu infaz sistemi uygulanmamalıdır. Açık ve yarı açık cezaevlerinin sayıları artırılarak özellikle hükümlülere meslek kazandırılması ve onların ıslahı sağlanarak cezaevinden tahliye olduktan sonra suçluluğa olanak sağlayan nedenlerin bulunmadığı bir ortamda yaşamaya alışmaları sağlanmalıdır. Tekerrür, yeni suçun ağırlaştırıcı bir nedeni değil, önceden cezalandırılan bir kimsenin cezasını ağırlaştıran, özel olarak kişiliğine bağlı bir durumdur. Tekerrürün mutlaka ve her zaman tehlikeli bir suçluyu ortaya çıkardığı düşünülmemelidir. Bu nedenle öncelikle tekerrrür suçluda tetkik edilmeli ve tekerrürün suçluda tehlikelilik ve kesin bir anti-sosyalliğin varlığına delil olup olmadığı araştırılmalıdır. Tekerrürün nedenleri hakkındaki incelemeler tekerrürün nedenlerinin özellikle sosyal nedenler olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, kanunumuzda olduğu gibi tekerrür halinde ceza önceden saptanan belirli bir oran dahilinde zorunlu olarak artırılmamalı, hakim her olayın özelliğine göre artırım oranını belirleyebilmek gerekirse hakime tekerrürden dolayı cezayı hiç artırmama yetkisi de tanınmalıdır. ( Cezalandırmada amaç suçlunun ıslah edilmesi olduğuna göre, cezaların suçlu kişiliğine uydurulmasına önem verilmeli, cezayı indirme, cezayı erteleme süresi içinde suçluya meslek öğrenme gibi yükümlülükler getirme konusunda hakime takdir yetkisi tanınmalıdır. ! f Gözetim kurumu kabul edilerek suç işleyen kişilerin cezaevinden tahliye olduktan sonra suçlunun yeni bir çevrede sağlanan iş olanakları ile hayatını yeniden kurması sağlanmalıdır. )171 Tekerrür hükümlerinin uygulanması bakımından kanunumuzun ifade biçiminin cezanın infazını koşul olarak aranması gerektiği fikrinde oianlaria.yalnız mahkumiyeti yeterli görenlere hak verecek biçimde olduğunu kabul etmek gerekir. Mahkumiyeti yeterli görenler mahkumiyet hükmünün bir uyarı niteliği taşıdığı, hükümlünün tekrar suç işleyerek bu uyarıya duyarsız kaldığı esasından hareket ederler. Cezanın infazı koşulunu arayanlar ise cezanın ıslah edici ve infazın hükümlüye ıstırap verici etkisine rağmen hükümlünün duyarsızlığı karşısında cezanın dozunun artırılması gerektiğini savunurlar. Bütün bu tartışmalara son vermek ve tekerrürün amacı bakımından içtimanın şeklini düzenleyen kaynak İtalyan Ceza Kanunun 76 ncı maddesinde yer alan ancak bizim ceza kanunumuzun bu maddeye karşılık 77 nci maddesinde yer almayan ”Şahsi hürriyeti sınırlayan bir cezaya mahkumiyetten sonra ve ceza infaz edilmeden önce veya infaz edildiği sırada bir suç işlenmesi halinde ilk önce ve gerekiyorsa yeni fiil için tekerrür dolayısıyla yapılacak ağırlaştırma nazara alınır." biçimindeki hükmün Türk Ceza Kanununu da alınması uygun olacaktır. Tekerrürden dolayı cezanın artırılmasının esas nedeni suçlunun yeniden kanunu ihlal etmek suretiyle tehlikeliliğin artması olduğuna göre; taksirli cürümlerde suçluda kanunu ihlal etmek konusunda bir irade yoktur. Bu nedenle taksirli cürümler ile kasıtlı cürümler arasında olduğu gibi, Yargıtay'ımızın uygulamasının aksine taksirli cürümler arasında da tekerrür hükümleri uygulanmamalıdır. As.C.Kanunu'nun öteki genel hükümlerinde olduğu gibi tekerrür konusunda T.C.Kanunu'na bir yollama yapılmamış, askeri cürümlerde tekerrüre ilişkin özel hükümler konulmuştur. As.C.Kanunu'na göre tekerrür hükümlerinin uygulanabilmesi için her iki cürümün aynı olması ve bu maddede tekerrürden söz edilmiş olması da gerekli olup, T.C.Kanunu'ndaki gibi genel bir artırım oranı da kabul edilmemiştir. As.C.Kanunu'nun tekerrürden dolayı cezanın artırılmasına olanak veren maddeleri sadece 65,66,67,75 ve As.C.Kanunu'na Ek 2183 Sayılı Kanunun 1 ve 2nd maddelerinde yazılı suçlardır. Failin bu maddelerde belirtilen askeri suçlar dışındaki askeri suçları işlemesi halinde cezasının As.C.Kanunu'na ve172 T.C.Kanunu'na göre de artırılması mümkün değildir. As.C.Kanunu'nda T.C.Kanunu'na yollama yapılarak askeri suç haline getirilen rüşvet,zimmet,hırsızlık,ırz ve iffete tecavüz gibi suçların olduğu gerçeği karşısında bu suçları işleyen asker kişilerin bu tür suçlardan mükerrir olmaları halinde cezalarının tekerrürden dolayı arttırılmamasına karşılık aynı suçu işleyen sivil kişilerin cezaların tekerrürden dolayı arttırılması kanunların genelliği ve eşitliği ilkesine aykırıdır. Bu nedenle asker kişilerin de T.C.Kanunu'na yollama yapılarak askeri suç haline getirilmiş suçları işlemeleri ve bu suçların tekerrürü halinde T.C.Kanunu'nun tekerrür ile ilgili genel hükümlerine göre cezalarının arttırılmasının sağlanması için yasal düzenleme yapılmalıdır. itiyat bir çeşit tekerrür değildir. Kanunumuz itiyadı fiile ait özel bir ağırlaştırıcı neden saymıştır. Bu nedenle itiyadı oluşturan üç mahkumiyetinde tekerrür süresi olan beş yıllık süre içinde gerçekleşmesi değil üçüncü mahkumiyetin birinci mahkumiyete göre ceza zamanaşımı süresi içinde işlenmesi aranmalıdır. Ayrıca itiyadın özel bir tekerrür biçimi olmadığı düşünüldüğünde, önceki mahkumiyetlere ait cezaların çekilmesi koşuluda aranmamalı, T.C.Kanunu'nun 572nci maddesindeki objektif koşulun gerçekleşmesi yani failin iki kez kesin olarak mahkumiyetinden sonra ceza zamanaşımı süresi içinde üçüncü suçu işlemesi halinde cezanın infaz edilmiş olmasına bakılmaksızın itiyat hükümleri uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
173 SUMMARY Nowadays, after evacuation of most guilties from prison, turning to the prison again in a short time, came to the mind whether punishments are insufficient or society is in a moral collapse. Punishment jurists had pointed on the various reasons of repetition. Some authours showed as a reason of repetition that being the first punishment insufficient, some others economic and social reasons. The view that the repetition institution being a punishment policy tool goes to the back. But the opinion that is an obligation, society must behave harder an more energetic to guilty committed crimes more than one was accepted nearly by all societies. At this point,“repeater”and“repetition”concept coming out. Repeated is a concept contains that the person sentenced one time and committed a crime again determines his normative quality and giving more punishment that kind of people than one committed a crime for the first time. Repetition is the position of person punished because of commiting a new crime after a definite judgement. To use repetition institition as a tool of crime policy for struggling actively with offence, first of all, the factor cause“repeater”must be determined; at usage of repetition judgement, punishment must be seen as a cure step for guilties not to commit a crime again. For this aim, as most prisoners commit their first crime during childhood, it must be struggled actively with children crimes. The children show anti-social behaviour-defeats must be determined at small ages, an education program must be applied to make them social with the direction of their intelligence and personal features fixed with test an dialog. To be tame in punishment law one must be developed as phsicial and spirit. Because of that, according to Turkish Criminal Law (T.C.L.) being 1 1 years old punishment responsibility must be accepted as 14 years old like most European countries.174 The numbers of child-reformatories must be increased, the applications like execution of punishment in the same prison with adults and children must be given up, execution regime as stated in law must be used, the possibility must be provided that they could accept their visitors in their room. The consruction, for 3 or 4 people, of prison which have possibility for watching TV, having bath, toilet must be accelerated, massive execution system shouldn't be used. After evacuation, with increasing the numbers of open and half-open prisons, especially gaining a job to the prisoners and providing their correction, it must be provided that they live in a condition which hasn't got possibility for crime. Repetition is not the reason of new crime to heavier the punishment, it is a situation that it makes heavier the punishment of past-sentenced person related with his personality. It musn't be taught that repetition definitly and always appears as a dangerous criminal. Owing to that cause, firstfull, repetition must be investigated on criminal and must be searched whether it is the evidence of being dangerous and definite anti-social. The researches about the reasons of repetition showed that it's reasons are social. So, like in our law, at the repetition situation punishment must be increased in a determined range fixed before, regarding the feature of different crimes judge must have possibility to determine the punishment, if it is necessary judge must be given an authority not to give any punishment for repetition crimes. That the aim of punishment is the correction of criminal, it must be considered importantly that makes the punishment suitable with criminals' personalities. Judge must have authorization to make them learn a new job during reducing, postponig an postponing-span of punishment. With the acception of supervision Institution, after the criminal evacuation it must be provided a new life based on a new surroundings with job possibilities. Applying the repetition decisions, the expression way of our law must be accepted by people who think the execution of punishment must be seeked and the people see the only condemnation enough move from the175 point of view that condemnation decision has a warning quality and sentenced being unsensitive to this warning with committing crime again. The people who seek the execution of punishment defend to increase the dose of punishment, altough the unsesitiveness of criminal against the correction effect of punishment an suffering effect of execution. In order to end the discusion all the discussion and on account of the application of repetition, the origin regulating the frame work for adding criminal acts takes places in 76th article of Italian Criminal Law but not to be stated in 77 * of Turkish Criminal Law which correspondences to the same article:“Corcerning a criminal act restricting personal liberty, if any criminal at is to be committed after condemination and before the execution or throughout the execution, first of all, if need; aggravation of subsequent act is take into account with regard to repetition.”The acquisition of this article to Turkish Criminal Law is suitable. That is why to increase the punishment because of repetition is being more dangerous with criminal's violating the rules again. In unintentional crimes there isn't thought of violation the rules in criminal's mind. So like between unintentional crimes and intentional crimes, in spite of Suphreme Court's decision, repetitions judgements musn't be used in intentional crimes. There is not pointing to Turkish Criminal Law like other general judgement of Millitary Criminal Law (M.C.L.) about repetition, special judgements about repetition were added in military crimes. According to the M.C.L two crimes must be same and repetition must be told in this article to apply the repetition judgement and also a general increase rate isn't accepted like T.C.L. The articles which give a possibility to increase the punishment of M.C.L. are only 65, 66, 67, 75 and added part of M.C.L. with 2183 numbered law's 1 and 2 articles. If a perpetrator commits a crime out of these articles, it is not possible to increase his punishment according to M. C. L or T. C. L. It is contrary with generality and equality of law principles that M. C. L.'s pointing to T.C.L, making military crimes like bribe, debit, the misuse of duty, if the members of military service commits a crime like these more than one176 time, there isn't an increase of punishment, but there is increase for civil people. So, pointing to T.C.L to make them military crimes, if a soldier commits a crime and at the time of repetition to increase the punishment. Habit is not a kind of repetition. Our law accepted the habit as a special reason to heavier the punishment. Because of that, three condemnation formed habits musn't be seeked in the 5 years span on repetition, punishment must be seeked in the time of third condemnation's span according to the time of first condemnation's time of prescription. Besides, thinking the habit that it isn't a special kind of repetition, the execution condition of former condemnation's punishment musn't be seeked, to realize the objective condition of T.C.L's 572 article that is to say, the punishment must be used if a perpetrator commites his third crime in the time of prescription after two times definite condemnations.