Düstûrü'l-Mülk Vezîrü'l-Melik (metin ve değerlendirme)
Düstûrü'l-Mülk Vezîrü'l-Melik (text and evaluation)
- Tez No: 218650
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Siyasetnameler, siyaset ve devlet yönetimi hakkında bilgi ve nasihatler içeren, daha iyi bir devlet yönetiminin sağlanması için hükümdar ve devlet adamlarına öğüt ve telkinlerde bulunan eserlerdir. Yazıldığı dönemin siyasi, sosyal ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler içermesi; devrinin yönetim anlayışını ve değerlerini yansıtması sebebi ile siyasetnameler, tarihi ve sosyolojik açıdan çok önemli kaynaklardır.Çok eski ve köklü bir devlet geleneğine sahip olan Türk Milleti, aynı zamanda çok zengin siyasetname geleneğine de sahiptir. Çalışmanın konusu olan Kadı Fadlullah'ın Düstûrü'l Mülk Vezîrü'l Melik isimli eseri 1539 yılında, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yazılmış bir siyasetnamedir. Bu çalışmada Kadı Fadlullah'ın Düstûrü'l Mülk Vezîrü'l Melik isimli eseri ışığında, Kanuni Sultan Süleyman dönemi Osmanlı Devleti'nde devlet ve hakimiyet anlayışının esasları irdelenerek, dönemin siyasi ve sosyal yapısının esere ne şekilde ve ne kadar yansıdığı sorusunun cevapları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Politics books(Siyasetnâme) are the works that include informations and advices about politics and state management and suggestions to statesmen in order to provide better public management.Because Politics books(Siyasetnâme) give informations about political, social and economic structure of their terms and reflect administrative approach and values , they are very important sources in historical and sociological respects.Turkish people who have got very old, strong and rooted state tradition are also owner of the very rich Politics books(Siyasetnâme) tradition. The book of my thesis study,Dusturul-Mulk;Veziru?l Melik written by Kadı Fadlullah, is a politics book (Siyasetname) written in 1539 in the reign of Sultan Suleyman the Magnificent. In that work, by the light of the book Dusturul-Mulk;Veziru?l Melik written by Kadı Fadlullah, principles of State sovereignty during the reign of Sultan Suleyman the Magnificent was examined and answers was searched in reply to questions how much was the book