Selçuklu vezirleri (Dustûru'l-Vüzerâ'ya göre)
Seljuks vizier (According to Dustûru'l-Vüzerâ göre)
- Tez No: 475860
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hz. Süleyman'ın vezîri Âsaf'tan başlayarak çeşitli devletlerde vezîrlik yapan ünlü kişilerin biyografilerinin konu edildiği Dustûru'l-vüzerâ, Hândmîr tarafından Hüseyin Baykara ve vezîri Kemâleddin Hâce Mahmud adına kaleme alınmıştır. 906 (1500-1501) yılında tamamlanmış, 914'te (1508) yeniden gözden geçirilerek bazı ilavelerle genişletilmiştir. Timurlular devrine ait önemli kaynaklardan biri olan ve İran tarih yazıcılığı bakımından önem arzeden eserin“Selçuklu Vezirleri Zikri”kısmı, Büyük Selçuklu Devleti vezirlerinin şahsî özellikleri ile birlikte ait oldukları dönemin siyasî olaylarını da ihtiva etmesi bakımından önem arzetmektedir. Hândmîr, eserinde Câmi'ü't-Tevârih ve Ravzatü's-Safâ'dan da yer yer yaptığı nakillerle birlikte Selçuklu devrine dair kıymetli bilgiler vermektedir. Dönemin vezirlerinin görev ve yetkileri, yaptıkları denetimler ve protokoldeki mevkiileri hakkında verdiği malûmatlar bakımından başlıca kaynaklarımızdan biri olmuştur. Sade uslübu ile İran tarih yazıcılığı içinde güzel bir örnektir.
Özet (Çeviri)
Dustûru2'l-vüzerâ, starting from vizier Âsaf of Hz. Süleyman, which was the subject of biographies of renowned persons in various states, was taken by Hândmîr in the name of Hüseyin Baykara and vezîri Kemâleddin Hâce Mahmud. It was completed in 906 (1500-1501), re-examined in 914 (1508) and expanded with some additions. The“Mention of Seljuks Vizier”part of the work, which is one of the important sources of the Timuridary devine and which is of great importance for Iranian historiography, is important in that it also contains the political events of the period that they belonged together with the personal characteristics of the Great Seljuk State viziers. Hândmîr gives precious information about Seljuk devrine together with the works he has done in some places from Jami'ü't-Tevârih and Ravzatü's-Safâ. The duties and authorities of the viziers of the period were one of our main sources of information on the inspections they carried out and the positions they gave in the protocol. It is a beautiful example of Iranian historiography with simple style.