Konya/Beyşehir ilçesindeki manevi halk inançlarına dinler tarihi ve din fenomenolojisi açısından bir yaklaşım
An approach to spiritual public beliefs in Konya Beyşehir country from the perspective of religions history and religion fenomonology
  1. Tez No: 218663
  2. Yazar: ZEYNEP ASİYE SAMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kültür, bir milletin karakteristik özelliklerini simgeler. Aynı zamanda o milleti diğerlerinden ayırır. Gelenek ve inançlar, toplumun hayat tarzları ve dünya görüşleri hakkında bize bilgi veren en sağlam kaynaklardandır. İnsanlar aynı, coğrafya aynı ama bazı değerler, âdet ve inanışlar farklıdır. Aralarında 1-2 kilometre olan köyler arasında bile belirgin farklılıklar olan zengin bir kültüre sahibiz.Beyşehir İlçesinde de ilçe halkı bir takım mânevî halk inançlarıyla iç içe yaşamaktadır. Bu inançların başında aile, doğum ve çocuklarla ilgili inançlar dikkatimizi çekmektedir. Yine gençlerin vatani görevini yapmak üzere askere gitmeleri, ayrıca halkın çok önem verdiği Hacca gitme, Hıdrellez, Aşure, Mevlit gibi kutsal kökenli bir takım uygulamalarda ilçe halkında zengin bir şekilde kendini gösterir. Bunun yanı sıra Anadolu'da yaygın olan ?Nazar Değmesi?, ?Kurşun Dökme?, Aydaş Olma? ve ?Büyü? gibi işlemlerinde ilçe halkının hayatında önemli bir yer tuttuğu görülmektedir.Beyşehir İlçesinde görülen mânevî halk inançlarının bir çoğunun gerisinde dini tarihin çok eski dönemlerinden kalma bir takım inançların şekil değişiklikleriyle kendini gösterdikleri görülmektedir. Dinler Tarihi ve Din Fenomenolojisi açısından ilçede yaşayan bu inançların tahlili, tarihin en eski dönemlerinden bu yana insanlarla kutsal arasındaki ilişkilerin bir tezahürü olarak değerlendirilebilir. Bu açıdan düğün törenlerinde tatbik edilen kına gecesi törenleri gibi işlemlerde tarihin çok eski dönemlerinde görülen birbirine düşman olan aile ruhlarının barıştırılması işleminin bir tekrarıdır.Beyşehir İlçesi'nde çok zengin bir dini fenomenler dizisinin varlığını tespit etmek mümkün görülmektedir. Bizde bu çalışmamızda zengin fenomenleri elimizden geldiği kadarıyla Dinler Tarihi ve Din Fenomenolojisi açısından değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Culture symbolizes characteristic specialities of a nation.Traditions and beliefs are some of the strongest sources that give information about society?s life styles and world view.People are some,geography is some but some valves,customs and beliefs are different.We have a wealthy culture that contains many strong differences even in two 1-2 kilometres far villages.Also in Beyşehir country,country people live clasely in some spiritual public beliefs.The main beliefs about family,birth and children take care of our attention.Again it shows it self in a wealthy way among country people in youths? participatron to military and holy rooted religious beliefs like ?had,to Mekke?,?Hıdrellez?,?Aşure?,?Mevlit?.İn additron to this it is seen that there is an important place of applications like ?Nazar değmesi?,?Kurşun dökme?,?aydaş olma?and?charm? in country people life.It is seen that many spiritual public beliefs background seeen in Beyşehir country show theirse weby changing some beliefs of old times religious history.The andyze of these beliefs live in country,from the perspective of religious history and religious fenomenology can be evaluated as a result of relations between human and holy.İn this perspective the applications like Kına night seremonies that is applied in marriage ceremonies which is a repeatation of making peace between the spirits of two enemy family?s spirits application that is seen in too many old times of the history.It is seen that it is possible to determine the presence of a wealthy religious fenomens rank in Beyşehir country.İn this work we tried to evalvate wealthy fenomens in perspective of religious history and religious fenomonalogy as much as we can.