Age factor in second language learning
İkinci dil öğreniminde yaş faktörü
  1. Tez No: 218662
  2. Yazar: FERHAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULHAMİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, ikinci dil ediniminde yaş faktörü meselesinin iki yönlü olarak ortaya konmasını amaçlayan ve sonunda da küçük yaşta ikinci dil edinimimi yoksa ileri yaşlarda ikinci dil edinimimi daha başarılı sonuçlar vermektedir sorusuna cevap arayan bir uğraşıdır. Sonuç olarak ta günümüz de bu iki ihtimalin her ikisinin de çok etkili faktörler olmasına rağmen motivasyonu daha yüksek olan ileri yaş grubunda dil ediniminin kolaylığı ön plana çıkmıştır. Literatür taraması ve deneysel bir çalışma yapılarak istenilen ve hedeflenen cevaba ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu konu ile ilgili çok çeşitli kitaplar makaleler ve internet üzerinden yayın yapan online dergiler kaynak olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a bidirectional work which aims at displaying the issue of age factor in second language acquisition and in the end trying to find out an answer to the question; is acquiring a language in the early ages or getting a language later ages gives more successful results? Consequently, it arises that despite the fact that both age group factors are really influential, language learning in later ages? group which have higher motivation seems easier. By making a literature review and an experimental study; reaching the intended and aimed answer was tried. For this subject, variety of books, articles and online journals were used as a reference and source.