Toplam kalite yönetiminin başariyla uygulanmasinda kurumsal iletişim araçlarinin değerlendirilmesi:selçuk üniversitesi
Evaluating corporate communication instruments in successfully application of total quality management: Selçuk University
- Tez No: 218667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Toplam Kalite Yönetimi günümüz çağdaş kurumları için vazgeçilmez bir uygulamadır. TKY sadece bir yönetim aracı olmamakla beraber bir kuruluşun vizyonunun, etkinliğinin ve verimliliğinin belirlenmesinde oldukça önemli bir bileşendir. Başarılı kurumların ortak özelliği, TKY'nin etkin bir kurumsal iletişim sistemi ile tüm müşterilerle paylaşılması ve müşteriler tarafından benimsenmesidir. Kurumsal iletişim, kurumda bilgi akışını sağlamakla birlikte Toplam Kalite Yönetiminin müşterilerle paylaşılmasını da sağlamaktadır. TKY'nin başarılı bir şekilde uygulanması ancak etkin bir kurumsal iletişim sistemi ile mümkündür. Bu tez çalışmasının amacı, Toplam Kalite Yönetiminin kurumlarda başarıyla uygulanmasında kurumsal iletişim araçlarının etkinliğini incelemek ve Selçuk Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin üniversitenin kurumsal iletişim araçlarını nasıl değerlendirdiğini araştırmaktır. Çalışma literatür taraması ve alan araştırmasından oluşmaktadır. Alan araştırması, Selçuk Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler üzerinde uygulanmıştır. Veriler anket yöntemiyle toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management is an indispensable application in today?s modern corporations. TQM is not only a management instrument; it is a quite important component in defining corporate?s vision, activity and productivity too. The common feature of the successful corporations is the sharing of TQM with an effective corporate communication system and adoption by the customers. Corporate communication provides the share of TQM with the customers and provides the data flow in the corporate at the same time. The successful practice of TQM is possible only by an effective corporate communication system. The purpose of this study is, to analyze the efficiency of the corporate communication instruments in application of TQM successfully in corporations and researching the students? evaluations, who study in Selçuk University, about the university?s corporate communication instruments. The study includes the literature scan and field survey. The field survey is applied on the Selçuk University students. The data?s are collected by the survey method.