Levent (Malatya) yöresi miosen tortularının küçük foraminiferleri kireçli nannoplanktonları ve biostratigrafik konumu
- Tez No: 21867
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZSAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada Malatya L39-b2 pafta alanı tip alan seçi lerek Malatya havzasındaki Neojen yaşlı tortuların paleonto lojik-biostratigrafik ağırlıklı çalışması amaçlanmıştır. Bölgenin Ayan ve Ürgün tarafından yapılmış 1/25.000 öl çekli litostratigrafik haritası temel alınarak, bölgedeki Miosen yaşlı tortular litostratigrafik olarak adlandırılmış ve tanıtılmıştır. Paleontolojik-biostratigrafik çalışmalara temel olmak üzere üç ölçülü kesit alınmış ve bu ölçülü kesitlerden sağ lanan planktik ve küçük bentik foramini ferler ve kireçli nannoplanktonlar incelenerek, 25 planktik, 37 küçük bentik foraminifer türü ile 24 kireçli nannoplankton türü ayırtlan mış ve tanıtılmıştır. Foraminifer faunasının genel niteliğine göre bölgenin Neojen 'de Akdeniz Bioprovinzine bağlı olduğu, Paratetis'le de kısıtlı bağlantılı olduğu anlaşılmıştır. Biostratigrafik incelemeler sonucunda istifin Burdiga liyen ortalarında bulunan N5 planktik zonunun altlarına ve NN3 nannoplankton zonuna ait olduğu ortaya konulmuştur. Paleoekolo j ik yorumlarla ortamın transgresyondan sonra açık şelf ortamına kadar derinleştiği ve giderek sığlaştığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to provide a mainly paleontological- biostratigraphical dominated investigation of Neogene sediments based on the topographic map sheet of Malatya L39-b2. In the first instance, all the Miocene sediments were lithostratigraphically classified and lithostratigraphic units were established on the basis of the geological maps made by Ayan and Ürgün. Out of the samples of the three measured sections 25 planktic 37 small benthic foraminifer and 24 nannoplankton species were identified. It is documented that, according to the for amini feral faunal assembly, the region under study, was a part of the Tethian Realm and had also a restricted connection with the Paratethys. The results of the biostratigraphic investigations pro ve that the sequence belongs to the lower part of N5 plank tic foraminifer zone and to the NN3 nannoplankton zone in the Middle Burdigalian. The paleoecological interpretations have shown that the sequence under study is a product of the marine environement which became deeper after a transgration till the open shelf character and then shallowed gradually. VI