Faaliyet alanı bayan iç giyim üretimi olan hazır giyim işletmelerinde kullanılan kalite kontrol parametreleri ve üretim sürecinde kalite kontrol
Quality control parameters applied in women underwear that is the scope of ready-made clothing companies and quality control in the production process
- Tez No: 218694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞERİFE MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüzde tüketicilerin iç giyim ürünlerinde kaliteye verdiği önemin artması ile işletmelerde kalite kontrol sisteminin kullanımı ve önemi hızla artış göstermektedir. Ülkemizde iç giyim ürünlerinde ihracatın ve iç tüketimin artması iç giyim sektörünü büyük bir sektör haline getirmiştir. İç giyim sektöründe, başta sağlık faktörü olmak üzere birçok sebepten dolayı, kalite kontrol işlemlerinin uygulanması çok önemlidir. Son yıllarda hızla büyüme gösteren, yeniliklerin ve çeşitliliğin artmasıyla ilerlemeyi sürdüren iç giyim sektörüne yönelik yapılan araştırmalar şüphesiz yeterli değildir.Bu araştırma iç giyimin gelişim sürecinin incelenmesi, üretim sürecinde kalite kontrol faaliyetleri ve kalite kontrol faaliyetlerinin ürün kalitesine etkilerinin belirlenmesi, bayan iç giyim üretimi yapan hazır giyim işletmelerinin kullandıkları kalite kontrol parametrelerinin incelenmesi ve sektöre kalite kontrolünün öneminin ve doğru bir şekilde uygulanması gerektiğinin önemini vurgulamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür.Bu araştırma tarama modelli olup, araştırma kapsamında yer alan inceleme ve araştırmalar sonucu geliştirilen anket formunun uygulanması neticesinde ulaşılan veriler incelenerek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne kayıtlı olup İstanbul ilinde bulunan faaliyet alanı sutyen ve külot üretimi olan 30 iç giyim işletmesi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur.Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda işletmelerin, günümüzde tüketicilerin kaliteye verdikleri önemin artması ve rekabetin giderek arttığı pazar ortamında devamlılıklarını geliştirerek sürdürebilmek için kalite kontrolüne verdikleri önemin arttığı; aynı işi yapan personelin aynı kalitede ürün vermesinin mümkün olmaması sonucu müşteri beklentilerini karşılayabilecek düzeyde kaliteli üretim yapabilmeleri için üretim sürecinde kalite kontrol kullanımının arttığı tespit edilmiştir.İşletmelerin, geçmişteki kalite anlayışından yani ?pahalı olan ürün daha kalitelidir? anlayışından vazgeçerek, kullanım üstünlüğü olan ve müşteri gereksinimlerinin en üst düzeyde karşılayan ürünün daha kaliteli olduğu düşüncesini benimsedikleri tespit edilmiştir.İşletmelerin, kalite konusunda bilinçli ve eğitimli personel ile çalışmanın minimum düzeyde hatalı ürünle karşılaşılmasına ve ürün kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunacağını düşünmelerinden dolayı kalite kontrol konusunda eğitim almış kişilerin istihdamına önem verdikleri ve personele düzenli olarak kalite kontrol konusunda işletme içi eğitim verdikleri tespit edilmiştir.İşletmelerin, ana malzeme veya yardımcı malzemeden kaynaklı herhangi bir sorun ile karşılaşması durumunda üretimin aksamaması, ürünün defolu veya ikinci kalite olarak ayrılmaması ve müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi için ana malzeme ve yardımcı malzeme kalite kontrolünü yaptıkları ve bu kontrollere önem verdikleri tespit edilmiştir.İşletmelerin, müşteri beklentilerini karşılayacak kalitede ürün elde edebilmek, üretimi planlanan süreçte tamamlayabilmek ve bitmiş ürün kalite kontrolünde minimum düzeyde hatalı ürünle karşılaşmak amacıyla üretim sürecinin her aşamasında kalite kontrolü uyguladıkları ve önemsedikleri tespit edilmiştir.İşletmelerin, üretim sürecinin ve ürettikleri sutyen ve külot ürünlerinin uyguladıkları kalite kontrol faaliyetlerinden önemli ölçüde etkilendiği; üretim sürecinde herhangi bir aksaklığın olmaması, sutyen ve külot ürünlerinin kalite düzeylerinin yüksek olması için üretim sürecinde kalite kontrol faaliyetlerini uygulamakta ve bitmiş sutyen ve külot kalite kontrol parametrelerini belirlemiş olan iç giyim işletmelerinin belirlemeyenlere göre kaliteli ürün elde etme konusunda olumlu yönde geliştiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The significance of the quality control of the companies and using it has strongly increased by means of the increase in the significance of the quality for underwear of the consumers. The increase in exportation for underwear clothing and home consumption in our country have made the underwear sector become greater. It is very important for the underwear sector to apply the quality control processes because of many reasons, such as health case. The researches related to the underwear sector which have become greater in recent years and have been going on to become greater by the innovations and variations, are certainly unnecessary.This study has been planned and carried out for the purpose of studying process of the underwear progress, setting the quality control functions for the production process and setting the effectiveness of quality control functions on the quality of production, examining the quality control parameters used by ready-made clothing companies producing women underwear clothing, emphasizing the significance of quality control and applying it properly.This research has been carried out through scanning method and it has formed the sample of the research of 30 underwear companies whose scope is the production of brassiere and knickers, and which exists in İstanbul and which is registered to Turkish Union of Chambers and Commodity Exchanges, by means of studying the data received after applying the questionnaire form that has been conducted after examining and searching this study cope.Through the findings of the study, it has been found out that the companies have given more importance to quality control in order to develop and maintain their existence in the marketplace where the competitiveness has been gradually increased; using quality control has been increased by the production process so as to make a high-class production to meet the expects of the consumers because of not getting the same quality of production from the staff doing the same work.It has been stated that the companies have begun to hold the opinion which suggests the production having value in use and meeting the needs of the consumers substantially and so being much more quality, instead of having an insight of ?the more expensive a production will be, the better it will be? that is an old-fashioned conception of the companies.It has been identified that the companies make a point of employment for the personnel received training for the quality control and also they train their staff regularly for the quality control; because they think that for the sake of quality, working with conscious and trained staff means to have productions with minimum defects and this makes a contribution to improve quality of production.It has been observed that the companies check the quality of chief and supplementary materials in order to maintain the productivity, not to set apart the product as defective or inferior product and to get the consumer satisfaction in case the companies may have any problem with the chief or supplementary materials.It has been understood that the companies take into consideration and put into practice the quality control in every stage of production in order to gain good products that can meet the consumer expectation, to be able to complete the production on time and to have products with minimum defect during the quality control of finished productions.It has been confirmed that the companies have been significantly affected by the functions of quality control carried out by the productions process and the productions of brassiere and knickers that they produce; so as to have high quality brassiere and knickers and not to have any trouble in the production process, getting good productions has been relatively more possible for the companies that put into practice the quality control during the production process and identify the control parameters of finished brassiere and knickers than the companies that do not.