İdarenin düzenleyici işlemleri ve iptalinin doğurduğu hukuki sonuçlar
Regulative acts of administration and legal consequences of their abrogation
  1. Tez No: 218695
  2. Yazar: VELİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Anayasa ile yasama organına verilmiş olan yasama yetkisi ve bu yetkinin devredilmezliği ilkesi uyarınca, kanunla yapılacak düzenlemeler başka bir organ tarafından yerine getirilemez. Ancak kanun ile düzenlenecek konularda, yasama organı asli kuralları koyarak, başka bir ifadeyle idareye amaç ve hedefini açıklayarak ve yetkinin sınırlarını çizerek, ihtisas gerektiren ve idare tekniği ile ilgili tali ve uygulayıcı kuralları idari düzenleyici işlemlere bırakabilir. Bu sınırlamalara rağmen, siyasi bir iradenin kontrolünde olan yürütme organınca yine de hukuka aykırı işlemler tesis etme ihtimali bulunduğundan, idarenin hukuka aykırı işlemlerine karşı bireyi koruyacak ve idarenin hukuk kuralları içerisinde kalarak faaliyetlerini sürdürmesini sağlayacak bir denetim mekanizmasına ihtiyaç vardır.Bu bağlamda, idari yargı sisteminin uygulandığı ülkemizde de, idare modern devlet anlayışının kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirebilmek için Anayasa ve yasalarla kendisine verilen yetkiler çerçevesinde düzenleyici işlemler yapmakta, idari yargı denetiminin kabul edilmesinin bir gereği olarak da, bu işlemler idari yargı denetimine tabi tutulmaktadır.İşte, ?idarenin düzenleyici işlemleri ve iptalinin doğurduğu hukuki sonuçlar? başlığını taşıyan bu çalışmamızda, idarenin bu düzenleyici işlemlerinin neler olduğu ve bu işlemlerin yargısal denetimi sonucu verilen iptal kararının doğurduğu hukuki sonuçlar incelenecektir. Başka bir ifadeyle, düzenleyici işlemlerin dava konusu yapılması durumunda, idari yargı mercilerince verilen iptal kararlarının nasıl bir sonuç doğuracağıdır.Bu inceleme sırasında, idari düzenleyici işlemlerin ülkemizdeki tarihi gelişimi, konu ile ilgili mevzuatımızda yer alan düzenlemeler ve doktrindeki görüşlere yer verilirken konuyla ilgili güncel kaynakların yanında, şu an aramızda bulunmayan yazarlara ait kaynaklardan da yararlanılacak, günümüzdeki uygulamalar güncel yargı kararları ile incelenirken, konunun daha iyi anlaşılması ve konu bütünlüğünün bozulmaması için bu kararların büyük çoğunluğu detaylı olarak aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
In accordance with the legislative prerogative given by the constitution to the legislative and the nontransferable principle of this prerogative, the regulations which shall be fulfilled by law may not be performed by another organ. However, on the issues being regulated by law, the legislative may cede the subsidiary and executive rules in behalf of the administrative acts by establishing jus cogens rules' and in this fashion, explanes the goals and draws the borders of the authority. Despite these limitations, since there is a possibility of establishing unlawful acts ny the legislative which is under the influence of a political will, there is a need for control mechanism which shall protect the person against the unlawful acts of the administration and provide the administration to maintain its acts aligned with the law.Accordingly, in our country in which the administrative adjudication is applied, the administration also performs regulatory operations in order to fulfil its responsibilities given by the conception of modern state in the scope of the authority given by the constitution and laws, and these operations are subjected to control of administrative procedure due to the acceptance of administrative jurisdiction.Thus, in our study entitled as ?regulative acts of administration and legal consequences of their abrogation?, what the regulative acts of the administration and the legal consequences of the abrogation of these acts due to the administrative jurisdiction will be examined . In other words, our subject is that what results may occur in case the regulative acts are arbitrated in accordance with the annulment decision made by the Judiciary.In this study, while the history of the administrative regulatory acts in our country, related regulations and doctrinal statements are given, the works of contemporary authors and those which were produced by the authors who passed away shall be applied. while contemporary practice and judgements are being assesed, the majority of these judgements will be thoroughly conveyed in order to make the subject more comprehensible and understandable.