155 polis imdat servisinin kamuoyunda polis imajı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of public opinion for 155 police rescue service respecting the police officer image
- Tez No: 218716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma ile vatandaşların Polis İmdat servisinden memnuniyetlerini ölçmek amaçlanmıştır. Yeni çıkan kanunlarla, delillerden suçluya ulaşılmasını, suç iz ve delillerinin iyi toplanmasını, meydana gelen olaylara karışan, mağdur olan, şahit olan vatandaşların duyarlı olması, polise destek olması, güvenmesi önemli hale gelmiştir.Polis suç ve suçlularla mücadele ederken, iletişime geçtiği, diyaloga girdiği vatandaşın hizmeti ayağına götürmeli, hizmette kalite, hız ve verimi artırmalıdır. Yukarıda bahsedilen bütün bu sebeplerden dolayı polisin halkla iletişime geçtiği kanallar çok önem kazanmış, hızlı, kaliteli, güvenilir hizmet anlayışı ön plana çıkmıştır.Konuyla ilgili yapılan çalışmada; teorik olarak iletişim, imaj, kamuoyu ve polis konuları kaynaklardan araştırılmış, pratik olarak anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması ile, polis imdat servisinin halk nezdinde bilinirliğinin çok yüksek olduğu, ihtiyaç halinde mutlaka aradıkları, aldıkları hizmetin kaliteli olduğu, kısa zamanda netice aldıkları ve servise güvendikleri ortaya çıkmıştır.Sonuç olarak polisin başarısı halkın desteği ile artmaktadır. Halkın polise güvenmesi ve hizmetlerinden memnun olması çok önemlidir. Olayların çoğu, vatandaşın ihbar etmesi veya bildirmesi ile ortaya çıkmaktadır. Vatandaşlarla, servis aracılığı ile veya yüz yüze iletişim kurulmaktadır. Bu iletişimden anlaşıldığı üzere vatandaş hizmetin ayağına götürülmesini istemekte, karşılaştığı olaylarla ilgili kısa zamanda netice beklemektedir. Bu çalışma ile vatandaşın hizmette güven, kalite, hız ve verimli çalışmalar istediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the satisfaction of citizens from Police Rescue Service. With recent laws, it became important to find criminal person with evaluation of evidences, collection quality of signs and evidences of crime, assistance and reliance of citizens, who were involved in, injured by or witnessed to a crime, to police.Police must attend to citizens with whom they are in contact and increase the quality and productivity of duty, also they are struggling with crime and criminal people. As a result of above mentioned reasons, the communication ways of police with citizens became very important and quick, in a good quality and trustworthy job gained significance.In relevant research studies; theoretical researches about communication, image, public opinion and police were made from references and practical researches were performed with questionnaires. According to questionnaire results, it was observed that knowledge of people about police rescue service presence is very high, the service is definitely reached by people when needed, the quality of service is high, they reach to conclusion in a short time and they rely on the service.As a conclusion, the success of police is increasing with citizen?s support. Trusting to police and satisfaction of public are highly important. Most cases are resolved with denunciation or information, comes from citizen. Communication is provided with the call service or face to face conversation. It is understood from these communications that people expected to be attended on time and on place. With this research results, it became clear that citizens are anticipating trustworthy, qualified, quick and productive service jobs.