Ticari bankalarda operasyonel risk yönetimi: Örnek bir uygulama
Operational risk management in commercial banks: An example application
- Tez No: 218715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİKAİL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüz finans sektöründe kısıtlamalar ve engeller azalmakta, finansal hareketlilik ise artmaktadır. Bankacılık sektörü de bu değişimden etkilenmekte, sektördeki riskler her geçen gün farklılaşarak artmaktadır. Bankalar artan rekabet ortamında ürün çeşitlendirmesine giderken farklı ürün ve faaliyet alanlarının getirmiş olduğu risk durumlarına maruz kalmaktadır. Risk yönetiminde amaç kayıpları önlemenin yanında risk ortamını fırsatlara dönüştürmektir. Bankalar risk kontrolü ve yönetimi konusunda çeşitli çalışmalar, uygulamalar geliştirmektedirler. Risk alanında yapılan çalışmalar arasına son olarak operasyonel risk girmiştir. Yapısına göre geniş risk tabanına sahip olan operasyonel riskin gerçekleşmesi, banka açısından ciddi kayıplara neden olmaktadır. Bu alanda çeşitli düzenlemeler ve tavsiyelerde bulunan Basel Komitesi operasyonel riski ?uygun olmayan ya da işlemeyen iç süreçler, insanlar, sistemler ya da dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabilecek zarara uğrama riski? olarak tanımlamıştır. Operasyonel riskin ölçülmesinde kullanılan yöntemler risk duyarlılığı açısından farklılık göstermektedir. Bu fark bankaların hesaplamış olduğu sermaye gereksinimi sonuçlarını etkilemektedir. Bankacılık sektörü her an için oluşabilecek riskli durumlara karşı önlemini almalı ve hazırlıklı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the finance sector?s restrictions and obstacles are declining, but on the other hand financial activity is increasing. Banking sector is also affected from this alternation; day by day sector risks are changing and growing. In competition banks are increasing the variety of products and this variation results in the banks are subjected to the risks of different products and activities. The purpose of the risk management is not only preventing losses but also changing the risks the opportunities. Banks are developing different studies and applications about the control and management of the risk. Operational Risk is the latest study about the risk. The structure of the Operational Risk has a wide risk area which brings about serious losses in the bank. The Basel Committee who makes different arrangements and gives different advices about this area defines the Operational Risk as ?the risk of loss resulting from inadequate or failed internal processes, people and systems or from external events?. The methods of observing Operational Risk differs according to the risk sensibility. This difference affects the results of capital needs which are calculated by the banks. Banking sector must take precautions and be ready for the situation with risk that can occur at any moment.