Kur'an ve sünnet'e iman açısından insanların özellikleri
The feature of humanbeing according to faith in Quran and sunneh
- Tez No: 218725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
`Kur'an ve Sünnet'te İman Açısından İnsanların Özellikleri'ni incelediğimiz bu çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Çalışmamızın giriş bölümünde, yaptığımız çalışmanın amacı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi vermekle beraber iman, İslam, mü'min, münafık, kâfir ve müşrik kavramlarının sözlük ve terim anlamlarını belirlemeye çalıştık.Birinci bölümde Kur'an'a göre mü'minlerin iman açısından sahip olması gereken veya sahip oldukları özellikleri, iman esaslarını açıkladık. Kur'an-ı Kerim'de insandan istenen, doğru ve sağlam bir inanca sahip olarak Rabbine kulluk etmesidir. Sağlam bir inanca da Kur'an'da anlatılan ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in haber verdiği bütün inanç esasları, herhangi bir şüpheye yer vermeksizin tam bir teslimiyetle kabul edilerek sahip olunur.Yine bu bölümde Kur'an'da yer alan başlıca ibadetler ve mü'minlerde bulunması gereken ahlaki özellikler ile bu özelliklerin mü'minlerin şahsiyetine ve topluma kattığı güzellikleri ele aldık. Bu ibadetlerin ve ahlaki kaidelerin mü'minlerin hayatına nasıl yansıması gerektiği üzerinde durduk.İkinci ve son bölümde de Müslümanların ikinci ana kaynağı olan Sünnet ışığında mü'minlerin inanç, ibadet ve ahlaki özelliklerini incelemeye ve belirlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Our work about the feature of humanbeing according to faith in Quran and Sunneh has a introduction and two parts.İn introduction part, some knowledge is giwen about aim, methods and sources of this work. Meonwhile, we determined the lexsical and term meaning of faith, İslam, Mumin, Münafık, Kâfir and Musrik.İn the first part, we explain mumin?s faith features in Qur?an, to worship thislord strogly art ordorly is wanted by Qur?an. For stfong faith you must believe all belief in Qur?an and Sunneh with and any suspision.All the part, the main worships in the Qur?an and moral feetures of mumins are mentioned. Also the good nesses of moral features about public or personal development are mentioned in this parts.İn the second and the last part, muslim?s seond main sources; Sunneh is mentioned for searching and determining of faith , worship and moral.