Türk deri konfeksiyon sektöründe küçük ölçekli işletmelerin markalaşma düzeylerinin incelenmesi
The evaluation of the brand marking levels of small scale corporations in turkish leather industry
  1. Tez No: 218732
  2. Yazar: ÖZLEM KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Giyim Endüstrisi, Leather and Fur Technology, Clothing Industry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ürün ve hizmetleri birbirinden farklılaştıran, tanımlayan, bilgi veren, imaj yaratan ve özel bir kimlik kazandıran ayırt edici isim, sözcük grubu, harf, sembol, şekil veya bunların kombinasyonu olarak tanımlanan marka, teknolojinin kısa sürede taklit edilebildiği ürün ve hizmetlerin birbirine çok benzediği bir ortamda rekabet gücünü belirleyen önemli bir unsur haline gelmiştir.Fiziksel olarak birbirinden farklı olmayan ve pek çok benzer ürünün bulunduğu pazarlar da, gerek üretici ve aracı işletmeler gerekse tüketiciler ve toplum açısından, markalar büyük öneme sahiptir. İşletmeler açısından marka, ürünlerini rakip ürünlerden farklılaştırarak, ürüne ve markaya, talep ve bağlılık yaratmakta kullanılan önemli bir araçtır.Bu araştırma, deri giyim sektöründeki küçük ölçekli işletmelerin markalaşma düzeylerinin incelenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür.Türk Deri Giyim Sektöründeki küçük ölçekli işletmelerin markalaşma düzeylerinin incelendiği bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır.İstanbul ve İzmir illerindeki 42 deri giyim işletmesi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın verileri İstanbul ve İzmir illerindeki 42 adet küçük ölçekli deri giyim işletmesinden anket yoluyla toplanmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre, küçük ölçekli deri giyim işletmelerinin büyük bir kısmının hem ulusal hem de uluslararası bir markaya sahip olduğu saptanmıştır. İşletmelerin markalaşmayı önemsedikleri fakat marka olmak için gerekli şartları yapmakta geciktikleri ve bunun için gerekli eğitim ve finansmanı sağlayamadıkları görülmüştür.İşletmelerin büyük bir çoğunluğunun, markayı kaliteli üretim yapmak şeklinde düşünüyor olması, markalaşma konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını göstermektedir.İşletmelerin marka yaratma amaçlarının genellikle hatırlanmak olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Küçük ölçekli deri giyim işletmelerinin tanıtım ve reklam için yeterli düzeyde kaynak kullanmadıkları tespit edilmiştir.Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda, işletmelerin marka yeri ve değerini korumak için, ürün çeşidini genişlettikleri, özgün tasarımlar yaptıkları ve kalite standartlarında üretim yapmaya çalıştıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trademark, defined as a distinctive name, a group of words, a letter, a symbol, a figure or the combination of them which differentiate the products and services from one another, describing them and informing about them as well as creating an image and thus attaching to them a particular identity, has become the most important element to determine the power of competition in an environment in which the technology can be copied in a short time, and where the products and services have become so alike.Trademarks are of great importance both to manufacturers, intermediaries and to consumers and communities in markets in which very many products physically not so different are available side by side. For businesses, trademark is a remarkable tool which is used to create a demand for and obsession with the product, differentiating the product from similar rival ones.This survey was planned and carried out in order to examine the level of securing a trademark among small-scale businesses in leather-wear sector.Scanning model was employed in this survey, in which the level of securing a trademark among small-scale businesses in leather-wear sector is examined.42 leather-wear manufacturers in Istanbul and İzmir constituted the sampling of the study. The data for the survey were collected from 42 small scale leather-wear manufacturers in Istanbul and İzmir through questionnaires.As the results of the survey show, the majority of small-scale leather wear manufacturers have obtained trademarks both on a national and international level. The businesses are observed to be eager to obtain trademarks. However, because they were slow in achieving the necessary requirements, they failed to provide the essential training and finance. The fact that the great majority of manufacturers regard the trademark as the equivalent of quality manufacturing reveals that they aren?t equipped with sufficient awareness regarding holding a trademark.The conclusion is that the desire to create a trademark is generally to be remembered by consumers.It has been observed that small-scale businesses don?t allot sufficient funds for publicity and advertisements.In the light of the data collected, it has been concluded that businesses have multiplied their variety of products to preserve the status and value of their trademark, created original designs and tried to manufacture according to quality standards.