Üniversite öğrencilerinin geçmişte yaşadıkları ayrılık kaygısı ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir araştırma
Attachment styles experienced by university students in the past
  1. Tez No: 218731
  2. Yazar: CİHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada ?Üniversite öğrencilerinin geçmişte yaşadıkları ayrılık kaygısı ile bağlanma stilleri arasındaki ilişki? incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir.Araştırmanın bağımlı değişkenleri bağlanma stilleri ve ayrılık kaygısı, bağımsız değişkenleri ise cinsiyet, annenin çalışma durumu, öğretmen değiştirme, aile yapısı, çocukluk döneminde yaşanan travma, ebeveyn tutumu ve topluluk karşısında konuşmadır.Araştırmanın çalışma grubunu Konya Selçuk Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde öğrenim gören I.sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Tesadüfi yöntemle seçilen 282 kız, 268 erkek olmak üzere toplam 550 kişi oluşturmaktadır.Araştırmada ?Kişisel Bilgi Formu, İlişki Ölçekleri Anketi ve Ayrılık Kaygısı Belirtileri Ölçeği? kullanılmıştır.Verilerin analizinde üniversite öğrencilerinin geçmişte yaşadıkları ayrılık kaygısı ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Kolerasyon Analizi, diğer değişkenlere ?t? testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey Testi'nden kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between the separation anxiety of university students, which they had in the past, and their attachment styles are examined. Research is in relational survey modelThe dependent variations of the study are `attach styles and separate anxiety. The independent variations are `sex, mother?s occupation, chance of teacher, family type, childhood traumas, parent?s attitude, and talking to the crowded people.The sample groups in the study are the first grade students of Konya Selçuk University from different departments. The samples are consisted of 550 students (282 female, 268 male) and they are all chosen by chance.In this research, Personal Knowledge Form, Relationship Scales Questionnaire, and Indication of Separation Anxiety Questionnaire are used.Pearson Correlation Analysis, ?t? test for other variants, one-way variance analysis and Tukey test were used in the analysis of data, in order to determine separation anxiety and attachment styles experienced by university students in the past.