Farklı öz-anlayış (self-compassion) düzeylerine sahip üniversite öğrencilerinde depresyon anksiyete ve stresin değerlendirilmesi
The assesment of depression, anxiety and stress in university students that have different self compassion level
- Tez No: 218733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin öz-anlayış düzeyleri (düşük orta yüksek), cinsiyet, sınıf, bölüm ve sosyo-ekonomik değişkenlere göre depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini 2007?2008 Öğretim yılı'nda Selçuk Üniversitesi'nde okuyan lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın Örneklemi ise Selçuk Üniversitesi'nin farklı fakültelerinden tesadüfi küme örnekleme yöntemi ile seçilen 240'ı kız 283'ü erkek olmak üzere toplam 523 öğrenciden oluşmuştur.Araştırmada ?Kişisel Bilgi Formu?, Öz-anlayış düzeylerini ölçmek amacıyla uyarlaması Deniz, Kesici ve Sümer (2008) tarafından yapılan Öz-Anlayış Ölçeği ve uyarlaması Akın ve Çetin (2007) tarafından yapılan Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ) uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SSPS WİNDOWS programıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde, frekans, ortalama, t- testi ve ikili karşılaştırmalar için tamhane ve LSD testleri kullanılmıştır.Yapılan araştırma sonuçları incelendiğinde farklı (düşük, orta, yüksek) öz anlayış düzeylerine sahip üniversite öğrencilerinin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasında düşük ve orta düzeyde öz anlayış düzeyine sahip olanların öz-anlayışı yüksek olanlardan daha fazla depresyona anksiyete ve stres düzeylerine sahip olduğu bulunmuştur.Üniversite öğrencilerinin cinsiyet değişkenine göre depresyon anksiyete ve stres düzeyleri arasında anlamlı bir farklılıklaşma bulunmamıştır.Sınıf düzeylerine göre üniversite öğrencilerinin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasında anlamlı bir farklılıklaşma bulunmamıştır.Bölüme göre üniversite öğrencilerinin depresyon anksiyete ve stres düzeyleri arasında anlamlı bir farklılıklaşma bulunmuştur.Üniversite öğrencilerinin ailesinin sosyo-ekonomik düzeyi arttıkça depresyon ve anksiyete düzeyinin azaldığı fakat sosyo-ekonomik düzeye göre üniversite öğrencilerinin stres düzeyleri arasında anlamlı bir farklılıklaşmanın olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine self-compassion levels of university students (low, medium, high) the relation between depression, anxiety and stress levels with regard to gender, class, department and socioeconomic variables.The scope of this study is the students of Selçuk University in 2007-2008 academic year. The sampling of the research is done by selecting 240 girls and 283 boys - totally 523 students - from different faculties of Selçuk University with random sampling method.In the research ?Personal Inquiry Form?, Self-Compassion Scale, adapted by Deniz, Kesici and Sümer (2008), for measuring the level of self-compassion and Depression Anxiety Stress Scale (DASS), adapted by Akın and Çetin (2007), have been applied. The data obtained from the research have been analyzed by SSPS WINDOWS program. The whole Tamhane and LSD tests are used for data analysis, frequency, average, t-test and double comparison.When the results of the research are examined it is found that for the depression, anxiety and stress levels between the students with low, medium and high self-compassion levels, the students with low and medium self-compassion have more depression, anxiety and stress levels than the students with high self-compassion.It has been found to be no significant differentiation between the levels of depression, anxiety and stres with regard to the gender variable of the university students.It has been found to be no significant differentiation between the levels of depression, anxiety and stres with regard to the class level of the university students.It has been established that there exists dissimilarity between depression, anxiety, and stress levels of university students with regard to the departments the study.It has also been determined that depression and anxiety levels of the university students decrease as the socioeconomic levels of the families increase, but that there is no significant differentiation between the stress levels of the university students with regard to the socioeconomic levels of their families.