Mustafa Fevzzi Bin Nu'man Ve Kitâbu İsbâti'l-Mesâlik Fî Râbitati's- Sâlik adlı eserindeki tasavvufî görüşleri
Katib Mustafa Fawzi İbn Numan and his sufistic views in his study called Kitab İsbat al-Mesalik fi Rabita as-Salik
- Tez No: 218765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma asıl itibariyle iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Kâtib Mustafa Fevzi b. Nu'man Efendi'nin hayâtı ve eserler'i incelenmiştir. Müellifimizin eserlerinin çoğu eski harflerle basılmış, birkaçı ise müellifin kendi hattıyla (el yazması) yazılmıştır. Ayrıca onun, dönemin önemli tasavvufî muhtevâlı dergilerinden Cerîde-i Sûfiyye'de yazmış olduğu makâleleri de bize önemli bilgiler sunmaktadır. Mustafa Fevzi Efendi, söz konusu mecmûanın başyazarlığını da yapmıştır.İkinci bölümde, Mustafa Fevzi Efendi'nin Kitâbü İsbâti'l-Mesâlik fî Râbıtati's-Sâlik'i incelenmiş ve tasavvufla ilgili görüşlerine yer verilmiştir. Râbıta, râbıta-i mevt, râbıta-i mürşid, râbıta-i huzur, ribât, murâbata, vahdet, vahdet-i vücûd gibi konular ele alınmıştır.Şiir ve edebiyat yönü de güçlü olan müellifimizin dilinin oldukça sâde ve anlaşılır olduğu gözlenmektedir. Sonuç olarak, Osmanlı'nın son döneminde yetişmiş olan Mustafa Fevzi Efendi ve onun gibi diğer yazarların bu tür derinlikli ürünler vermeleri, dönemin dil, edebiyat, sanat ve tefekkür seviyesini göstermesi bakımından oldukça önemlidir.Anahtar KelimelerKitâbü İsbâti'l-Mesâlik fî Râbıtati's-Sâlik, Râbıta, râbıta-i mevt, râbıta-i mürşid, râbıta-i huzur, ribât, murâbata, vesile, tevessül, vahdet, vahdet-i vücûd.
Özet (Çeviri)
This study is compose of two sextions. In first section, it have been dealt with life and studies of Katib Mustafa Fawzi ibn Numan Efendi. Most of our author?s Works had published with old letters and some of them had written with his own handwriting. Besides, his articles he had written in Carida-i Sufiyya, one of most importance and sufistic content periodical in his period, presents us important informations. Mustafa Fawzi, also do editorship of in question periodical.In the second section, it have been dealt with Kitab Isbat al-Mesalik fi Rabita as-Salik of Katib Mustafa Fawzi ibn Numan Efendi. And it had been give place to views of Mustafa Fawzi connecting with sufism. It is dealt with here Rabita, rabita al-mawt, rabita al-murshid, rabita al-hudhur, ribat, murabata, oneness (wahdet), oneness of being (wahdet al wucud) and levels of existance.It is seen that language of our author, who is powerful an poems and literary, is simply and understantable. Consequently, deeper productions which given by Mustafa Fawzi Efendi and other authors like him, lived and broguht up in latest period of Otoman Empire is most importance for showing levels of language, literary, art and thoyght of this period.KeywordsKitab Isbat al-Mesalik fi Rabita as-Salik, Rabita, rabita al-mawt (rabita of death), rabita al-murshid (rabita of the spiritual master), rabita al-hudhur (rabita of presence), ribat, murabata, vasila, tavassul, oneness (wahdet), oneness of being (wahdet al wucud).