Türk Ceza Kanunu'nda ihaleye ilşikin suçlar
Crimes about public procurement of Turkish criminal code
- Tez No: 218764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERRİN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnceleme konusu yaptığımız ihaleye ilişkin suçlar, kamu kurum ve kuruluşlarının tedariklerini görmeleri sırasında işlenen suçlardır. Böylece kurumların tedariklerine ve bu süreçteki işlemlere fesat karıştırma suçları ifade edilmektedir.Kamu ihalelerine ilişkin mevzuatını göz önünde bulunduran Türk Ceza Kanununun sistemine göre bir kamusal faaliyet olarak ihale süreci sözleşmenin imzalanmasıyla sona erer. Sözleşmenin imzalanmasından sonraki süreç ise edimlerin ifa edildiği süreç yani bir ihale süreci değildir. Bu bakımdan ihaleye fesat karıştırma ile edimin ifasına fesat karıştırma olmak üzere iki ayrı suç tanımına yer verilmiştir.Bunlardan ilki ihalenin yapıldığı bölümdür. Bu kısım da idare ihaleye ilişkin ilan yapmakta, konuya ilişkin şartnamelerini hazırlayarak ihaleye girmek isteyenlerden taleplerini belirlemektedir. Bu aşamada işlenecek suç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 235. maddesinde düzenlenmiştir.İhale sürecinin bir diğer kısmı ise, ihale işlemlerinin bitirilip, ihaleyi kazanan kimse ile sözleşme yapıldığı ve neticesinde bir taahhüt alındığı kısımdır. Burada yapılan ihale sonucunda belirtilen şartname ve ihale kararı uyarınca ihaleyi alan ile idare arasında bir sözleşme imzalanacaktır. Bu suçun oluşması için idare ile bir kimse ya da bir şirket arasında bir edimin taahhüt edilmiş olması gerekir. Bu aşamada işlenecek suç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 236. maddesinde düzenlenmiştir.Konunun incelenmesi iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kamu ihalelerinin temel esasları, karşılaştırmalı hukukta ihaleye ilişkin suçlar, ihaleye ilişkin suçların tarihi gelişimi ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunundaki düzenlemelere göre korunan hukuki yarar üzerinde durulmuştur. İkinci Bölüm ise; ilk önce inceleme konumu olan ?ihaleye fesat karıştırma? ve ?edimin ifasına fesat karıştırma? suçları detaylı şekilde incelenmiştir. Bunların yanında ihaleye ilişkin suçların ihale sürecine etkisine değinilmiştir.Anahtar Kelimelerİhale, Kamu Tedarikleri, Fesat Karıştırma, Türk Ceza Kanunu m.235, Türk Ceza Kanunu m.236
Özet (Çeviri)
The crimes about the public procurement (or Adjudication) that we examined are the ones that are done during the providing the needs of the public instutions and foundations. So the onspiring crimes that are commited against the needs of the institutions and the procedure of the process are explained.Acccording to the Turkish Criminal Code (TCK) which also takes into considiration the public procurement subjects, the process of the adjudication as public activity ends with the sign of the contract.The process after the sign of the contract is the one in which the acquisition are executed . It is not in the process of the adjudication So two different kinds of crimes were described , conspiring to the adjudication and conspiring to the actions to be executed.The first one is the one in which the procurement is done. In this part , the management adjudicates , prepares the specifications of the subject and determines the demands of the ones that want to participate in the procuement. The crime committed in this phase is explained in the 235 th matter of the TCK, numbered 5237. The other part of the procurement is the one in which the operations of the adjudication is completed, the contract is prepared with the winner and the obligations are taken. At this stage of the process, a contract is signed between the management and the winner of the public procurement according to the public procurement judgement and the decided spesifications. For a crime to be commited, an acquisition must be undertaken between the management and a person or a firm. The crime committed in this phase is explained in the 236 th matter of the TCK, numbered 5237.The investigation of the subject consists of two parts. In the first part, the basic principles of the procurement , the crimes about the public procuement in the compared law, the historical process of the crimes against the adjudications and the protected legal benefits according to the arrangements in the TCK, numbered 5237 are told. In the second part; conspiring to the adjudication and conspiring to the acquisition to be executed are studied in detail. Moreover the influence of the crimes against the adjudication on the process of the adjudication are mentioned.Key WordsBidding, Public Procurement, to rig a Procurement, Turkish Criminal Code ( numbered 5237) article 235 and 236.