Ana babaların cinsel kimlik gelişimiyle ilgili tutumlarının çocuğun cinsel kimlik kazanmasına etkisi
Effect of parent attitudes to sexual identity development on the sexual identity gain of the child
  1. Tez No: 218773
  2. Yazar: MÜBERRA ESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİR ÇELİKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çocuklar, var olan cinsel yapıları doğrultusunda gelişirler. Anne babalar çocuklarını bu doğrultuda yetiştirme çabası içerisindedir. Ancak bu yeterli değildir. Çocuğun cinsel kimlik kazanmasında özdeşim kurma çok önemlidir.Özdeşim kurma, kişilerde çocukluk döneminde anne ve babayı kendine model almasıyla başlar, daha sonra okula başladığında öğretmenini model alma şeklinde devam eder. Özdeşleşme, gelişimin çok doğal bir parçasıdır, önemli olan kişinin bu sürecin sonunda kendi kimliğini oluşturabilmesidir. Bu da kişinin kendisini sevmesi ve kendisine güven duyması ile gerçekleşir. Çocuklarımıza bu güveni sağlamada anne babanın sergilediği tutum da çok önemlidir.Araştırmayla farklı anne-baba tutumlarının; baskılı ve otoriter, gevşek ve aşırı koruyucu ile demokratik aile tutumlarının çocuğun cinsel kimlik gelişimine, kişilik gelişimine olumlu ya da olumsuz etkileri ortaya konulmuştur.Bu araştırmanın genel amacı; ebeveynlerin çocuğun cinsel kimlik gelişimine yönelik tutumlarının okul öncesi dönem çocuklarının cinsel kimlik gelişimine etkisidir.Araştırma 2007-2008 öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Genel Tarama Modeline göre yapılan araştırmanın evrenini Türkiye'deki anaokulları oluşturmaktadır. Bununla birlikte araştırma, ulaşılabilen bir araştırma evreni üzerinde yürütülmüştür. Çalışma evreni olarak Elazığ ili seçilmiştir. Çalışma örneklemi ise Elazığ / Merkez'de bulunan MEB'e bağlı Balakgazi Anaokulu'na devam eden 4-6 yaş anaokulu öğrencileri olarak belirlenmiştir.Bu okul öncesi dönem çocukları, tesadüfü küme örneklem tekniğiyle (random) belirlenen 150 öğrenci, bu öğrencilerin anne babaları olarak 300 veli ile çalışma örneklemi oluşturularak çalışma yürütülmüştür.Araştırmanın veri toplama aşamasında iki ayrı araç kullanılmıştır. Bunlar ?Çocuk Gözlem Formu? ve ?Ana-Baba Tutum Ölçeği?dir. Araçlar araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Ölçme araçlarından; Çocuk Gözlem Formu öğretmenler, Ana-Baba Tutum Ölçeği ise anne ve babaya uygulanmıştır.Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre;1.Okul öncesi dönem çocuklarının cinsel kimlik gelişimleri ile ilgili davranışlarına bakılmış ve okul öncesi dönem çocuklarının olumlu yönde cinsel kimlik gelişimine sahip oldukları görülmüştür.2.Ebeveynlerin çocuğun cinsel kimlik gelişimine yönelik tutumlarına bakılmıştır. Anne- baba tutumu incelendiğinde ikisi arasında pozitif yönde ilişki görülmüştür.3.Çocuklardan beklenen davranışlar ile anne-baba tutumları arasında anlamlı bir değişim olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The children develop in line with their existing sexual structures. Parents are in attempts to bring up their children depending on these structures. However, this is not a sufficient process. Identifying is so important in child?s gain of sexual identity.Identifying starts in childhood period by taking parents as models and in school term, this process continues in the form of taking their teachers as models. Identifying is a natural part of development and what important is the formation of the person?s own identity at the end of this process. This is accomplished with self-love and self-confidence. The attitudes of parents are also important for ensuring this confidence to our children.In this study, positive and negative effects of different parent attitudes- repressive and authoriterian, soft and over-defender and democratic- on the sexual identity development and personality development of the child have been discussed.The general purpose of this study is to put forward the effects of parent attitutes to the child?s sexual identity development on the sexual identity development of the child..This investigation was performed in the academic year of 2007-2008. The environment of the investigation performed according to General Survey Model comprises of the nursery schools in Turkey. In addition, the investigation was carried out on an accessible investigation scope. As an operation environment, the province of Elazığ was chosen. The operation samples were determined from nursery school students of 4-6 age group studying in Balakgazi Nursery School attached to Ministry of National Education in Elazig/Merkez. With formation of operation samples including these pre-school period children, 150 students determined by random cluster sampling technique and parents of these children, operation was carried out with 300 guardians.In data collecion stage of the investigation, two diffrent instuments were used. These are ?Child Observation Form? and ?Parent Attitudes Scale?. The instruments were prepared by the investigator. From Scaling Instruments; Child Observation form was applied to teachers and Parent Attitudes Scale to parents.According to the foundings acquised as a result of the investigation;1.Beahaviors of the pre-school period children in relation to their sexual identity development were examined and it was found that pre-school children show positive development of sexual identity.2.Attitudes of parents to the child?s sexual identity development were examined. When parent attitudes were investigated, positive relationship between their attitudes and the child?s sexual identity development was found.3.No meaningful change was found to exist between parent attitudes and the behavours expected from the children.