Teaching English to primary school students through games(İngilizceyi ilköğretim okulu öğrencilerine oyunlarla öğretme)
İngilizceyi ilköğretim okulu öğrencilerine oyunlarla öğretme
- Tez No: 218772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, ilköğretim okullarında, ingilizceyi iletişimsel yöntemi kullanarak öğretirken, ingilizce dil oyunlarının ne derece önemli olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla sürdürülmektedir.Çalışma kontrol ve deney grubu olmak üzere iki grup ve seksen öğrenciyi kapsamaktadır. Bu öğrenciler Dumlupınar Mah. Ahmet Haşhaş İlköğretim okulu öğrencileridir. Çalışma süresince deney grubuna vücudumuzun parçaları oyunlar ve iletişimsel yöntemle öğretilmiştir. Kontrol grubuna ise sadece iletişimsel yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın zemini, amacı, problemin tanıtılması, çalışmanın yöntemi ve çalışmada kullanılan sınırlılıklar belirtilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ingilizce öğretimi, iletişimsel dil öğretiminde kullanılan metotlar, dört beceri, dil bilgisi, kelime bilgisi ve telaffuz konularının öğretimi üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde ise ingilizce öğretiminde kullanılan oyunlar ele alınmıştır. Dördüncü bölüm ise çalışmanın deneysel sonuçlarını, ön test ve son test sonuçlarını ve sonucu kapsamaktadır
Özet (Çeviri)
This study is carried out for the purpose of discussing the significant function of the language games in teaching English by using communicative approach in primary schools.The study has been carried out on two groups, experimental and control, consisting of eighty students. These students are students of Dumlupınar Mah. Ahmet Haşhaş Primary School. During the study, the experimental group has been taught the parts of the body by using games and communicative approach. The control group has been taught by using only communicative approach.The first chapter aims to present the background to the study as well as the purpose of the study, statement of the problem, method of the study and limitations.The second chapter concerned with teaching English, approaches and methods in language teaching, teaching four skills, teaching grammar, teaching vocabulary and teaching pronunciation.Chapter three is concerned with games. Chapter four shows the evaluations results of my experimental study. The pre-test and post-test results have been explained.