Osmanlı İmparatorluğu'nda hilafet ve saltanat müesseselerinin hukuki mahiyeti
Caliphate and reign law committe during Ottoman Empire
  1. Tez No: 219072
  2. Yazar: ADNAN ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEVFİK ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
İslam hukukuna uygun politika ve devlet yaklaşımının geliştirilmesinde ?hilafet? kavramı Hz.Ali sonrasındaki siyasal tartışmalarda geliştirilmiştir. Bu bağlamda, hilafetin Kureyşkabilesinden gelen bir kişiye, Hz. Muhammed'in soyu sayılan ?ehli beyt?e ve bu ikisine dekarşı çıkan ?harici?ler olmak üzere, üç farklı görüş açısı ortaya çıkmıştır. ?Hilafet? adıylatamamen İslam inancına uygun bir makam arayışına rağmen, Emeviler ve izleyen dönemdesiyasal yönetim biçimi saltanat (mutlak monarşi) şeklinde tecelli etmiştir. Bütün bu tartışmaile birlikte, Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethinden sonra Osmanlı İmparatorluğu'na geçtiğiiddiaları ortaya çıkmıştır. İslam hukuku içinde yer tutan Sünni yaklaşımında hilafet,monarşinin savunulması halini almış ve 18. yüzyıldan itibaren yaşanan bunalımlı tarihdöneminde Osmanlı sultanları bu görüş açısını bilinçli ve ısrarlı şekilde savunmuşlardır
Özet (Çeviri)
The concept of ?caliphate?had been built up in political disputes after Hz.Ali, for developinga political and state approach in conformity with Islamic law. In this context, there were threepoints of view: Caliphate; a)is deserved by a person from Kuraish tribe, b) ?Ehli beyt?, whoare assumed as family members of Hz. Muhammed?s household, c)is not deserved by neitherfirst nor second(Khariji). With the name of Caliphate, in spite of a search for an institutionentirely in conformity with Islamic law, in Umayyads and following period the form ofpolitical domiation was absolute monarchy. On all those disputes, after the conquest of Egypt,the claims which advocated that the Caliphate, as political office, had been succeeded byOttoman Empire, anyway awovedly or in action. In Sunni approach, which is placed inIslamic Law, Caliphate had transformed into defence of monarchy and from 18th. Century, ina historical epoch of crisis, Ottoman sultans defended consciously and insistently this point ofview.