Kambiyo senetlerinde senet metninde değişiklikler
Falsification of negotiable instruments
  1. Tez No: 219071
  2. Yazar: NURİ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tezimizin konusunu kambiyo senetlerinde senet metninde değişikliklerinsonuçlarının incelenmesi oluşturur. Senet metninde değişiklikler TTK. m. 660'dadüzenlenmiştir. Bu hükme göre değişiklikten önce ve sonra senedi imzalayanlarınsorumlulukları farklı olmalıdır. Değişiklikten önce imza atanlar, değişiklikyapılmazdan önceki orijinal metne göre sorumlu olurlar. Ancak bu kimselerindeğişiklik yapılmasına icazet vermesi halinde değişiklik kendilerine karşı da hükümifade edebilecektir.Konuyu Yargıtay kararlarına atıflar yaparak inceledik. Zira uygulamadasenet metninin değiştirilmesi fiilleri sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdanYargıtay Kararları Dergisi ve Yargıtay kararların toplanmış olduğu eserlerdenfaydalandık.Kanunun ifadesi ve öğretide görüşlere uygun olarak biz senet metnin tahrifedilmesini, sahte bir senet meydana getirilmesini, değişikliğin kıymetli evraktandoğan borç üzerindeki etkilerini, sıkça karşılaşılan değişiklik hallerini ve sahte vetahrif edilmiş çeke ilişkin özel düzenlemeyi çalışmamız kapsamında değerlendirdik.Ancak ticaret kanunumuzdaki hükmü gözönünde bulundurduğumuzdan dolayısenedin tahrif edilmesinden doğan cezai sorumluluğu incelemedik, ancak gerekligörülen yerlerde yollamalar yaptık. Aynı husus, değişikliklerin ispatı ve kambiyosenetleriyle haciz yoluyla takipler bakımından da geçerlidir.
Özet (Çeviri)
The main subject of our thesis is the changes on a text of commercial paper.The rule about this subject is regulated by Article 660 of Turkish Commercial Code.According to this act, the liability of persons who signed this paper before thechanges should be different from the persons who signed after the changes. Theliability of the persons who signed the paper before the changes is determinedaccording to the original text.The subject is explained with the decisions of Turkish Supreme Court.Because courts usually make decisions about this subject. The official journal ofTurkish Supreme Code and books collecting the judgment are used for this reasonby the author.According to Art. 660 and doctrine, falsification of commercial papers, theeffects of the text changes on the liability, kinds of changes usually seen and thespecial regulation of Commercial Code about the falsification of checks is in thesubjects of this thesis. But the liability of the person who changed the text accordingto criminal law is not covered by this thesis because of the regulations civil lawcharacter. Also the execution problems are not covered by this thesis.