Korku sinemasında vampir filmleri ve korku sinemasının tarihsel sürecinde degisen vampir imgesi
Vampire films on horro cinema and the transformation of the vampire image in the horror genre
- Tez No: 219077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalısmada korku ve korku sineması hakkında tanımlayıcı bilgilerinardından tür içinde önemli bir alt tür olan vampirlerin özellikleri ortaya konup, korkusinemasının tarihsel sürecinde degisen vampir imgesi, bu degisimi belirgin sekildegösteren kriterler, sosyal yapı, ekonomi, mekân, dıs görünüs ve fiziksel yapı,teknoloji, bakımından açıklanmaya çalısılmıstır.Bu dogrultuda tür içinde kült olan ve degisimi açık sekilde gösteren iki klasik,iki de modern vampir filmi, örneklem olarak ele alınmıstır. Bu filmler birçok kezizlenerek içerik analizleri yapılmıs, belirledigimiz göstergeler dogrultusunda ne gibidegisimlerin yasandıgı gözlemlenmistir. Çalısma sonucunda vampirlerin korkusinemasının tarihsel sürecinde degisimi ve olusan yeni vampir imgesi, örneklerleortaya konmustur
Özet (Çeviri)
In with this study, it is intended to pinpoint the general information on horrorand vampire films and the transformation of the vampire image in the horror genre.In this context four cult vampire films have been choosen from classical andmodern horror films. These films are analysed using content analyse and the resultsare used to explain the transformation at the vampire image in horror films.