Türkıye'de azınlık basını ve sorunları
The minority press and its problems in Turkey
  1. Tez No: 219078
  2. Yazar: KENAN EVREN DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELKIS ULUSOY NALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalısmada, Osmanlı Devleti'nden bugüne Türkiye'de yasamakta olan azınlıkbasının geçmisten günümüze geçirdikleri evreler ele alınmıstır. Bu baglamda, Türkiye'deuluslararası antlasmalar dogrultusunda saptanmıs azınlıklara iliskin genel bilgi verildiktensonra, basın ve yayın faaliyetlerine deginilmistir. Çalısmada ayrıca, günümüz azınlık basınıngenel durumu ortaya konularak azınlık basının genel durumu ortaya konularak azınlık basınınTürk basınındaki yeri ve önemi vurgulanmıstır. Çalısmada; konuya iliskin literatürtaramasının yanı sıra, azınlık basınından bir kısım ilgili ve yetkili kimselerle yüz yüze yapılangörüsmelerden yararlanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The development of the minority press from the Ottoman State to the present will bediscussed in this study. Thus, after providing general information about the minorities inTurkey, determined according to the international treaties, press and information activitieswill be held. Besides, this study examines the contemporary situation of minority press and itsrole, condition and importance in Turkey. In addition, face-to-face interviews with theauthorities or related people from the minority press will be used apart form the literaturereview pertaining to the respective subject.