Yeniden yapılanma bağlamında Türkçe öğretiminde metin çalışmaları
Corcerning the reconstraction Turkish text exercises
- Tez No: 219076
 - Danışmanlar: PROF. TÜLİN POLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2005?2006 Eğitim-Öğretim yılından itibaren ilköğretim birinci kademede, ardından 2006?2007 Eğitim Öğretim yılından itibaren de ilköğretim ikinci kademede uygulamaya sokulan Öğrenci Merkezli Eğitim Modeli ve bu bağlamda Türkçe derslerinde yapılan değişiklik ve düzenlemelerin eğitim sistemimize yansımalarını saptamak, olanaklarını ve sınırlılıklarını gözler önüne sermek amacını taşımaktadır.Çalışmamızın merkezinde eğitim olgusu olduğundan eğitimin tanımı, işlevi, eğitimde amaç ve yöntemin gerekliliği ve önemi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın çıkış noktasını Yeniden Yapılanmanın yönlendirici ilkesi olan Öğrenci Merkezli Eğitim Modeli oluşturmaktadır. Tam Öğrenme, Çoklu Zeka, Oluşturmacılık gibi Öğrenci Merkezli Eğitim Kuramları tanıtılmış ve bu kuramların Türkçe öğretim programlarına metin çalışmaları bağlamında ne derece yansıtılıp yansıtılmadığı irdelenmiştir. Bunu saptamak amacıyla ilköğretim birinci ve ikinci kademe Türkçe ders kitapları incelenmiş, modelin pratikte hayat bulup bulmadığına bakılmıştır.Çalışmanın sonunda Yeniden Yapılandırılan Türkçe ders kitaplarında yer alan metin çalışmaları incelenmiş olumlu yönleri örneklerle vurgulanmış ve eksik yönlerine dikkat çekilmiştir; ders kitaplarından seçilen metinler üzerinde yeni metin çalışmaları uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the Student Centred Educational Model introduced and applied by the Ministry of Education at primary and secondary levels in 2005 ? 2006 and 2006-2007 Education and Teaching Semesters respectively, and to determine reflections, possibilities and limits of changes and reconstruction of Turkish Lessons to our educational system.Since the education as an aspect forms the centre of the study, description and use of education, aim in education, necessity and importance of methodology are superimposed.Student Centred Educational Model which is the directing principle of Reconstruction forms the starting point of the study. Theories of Student Centred Education like Mastery Learning, Multiple Intelligences, Constructivism are introduced and extend of their involvement in Text Studies in Turkish Education Programs are examined. Turkish Lessons Books of Primary and secondary levels are examined and practical application of the model is analyzed.At the end of the study, texts in the Reorganised Turkish Lecture Books are examined, positive points are superimposed by examples and incomplete parts are brought into the attention; new text studies are applied on the selected texts from the lecture books.