Postmodernitenin insan anlayışı:Eleştirel bir analiz
Postmodern human conception: A critical analysis
  1. Tez No: 219118
  2. Yazar: SÜHA KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tezde, Batı felsefesi ve kültürünün ?insan anlayısı? incelenecektir. nsanın,dönemler içinde nasıl anlasıldıgı ve dönemden döneme bu anlayısın nasıl degistigigözlenerek, asıl amaç olan, günümüz Batı kültüründeki insan anlayısınınaçıklanmasına çalısılacaktır.Tezin iddiası, insan anlayısının artık modern dönem içinde tutulamayacakkadar degistigi ve insan anlayısı açısından yeni bir dönemin basladıgı yönündedir.Bunun dısında, Batı'nın her alanda topyekün postmodern kültüre geçtigi gibi, biriddiası yoktur. ddia tamamen ?insan anlayısı? baglamındadır.Postmodern dönemin insan anlayısının kavranabilmesi ve postmodern insananlayısı olarak adlandırılabilecek yeni bir dönemin basladıgının daha iyigösterilebilmesi için geleneksel ve modern dönemin insan anlayısları dakarsılastırmalı bir altyapı olusturacak sekilde ele alınacaktır.Son olarak, insan üstüne yapılan bu arastırma, konusu itibariyle salt kültürelbir çalısma gibi görünse de, günümüzün insan anlayısının incelenmesinin kaçınılmazsiyasal baglanımları da olacaktır. Tezin amacı, bu baglanımlar hakkında da ipuçlarısunmaktır.
Özet (Çeviri)
The human conception? of Western philosophy and culture will be studied inthis thesis. By examining how the human-being is understood and how theseunderstandings have changed from period to period, the human conception of today?sWestern culture will be tired to be explained which is the original purpose of thethesis.The argument of the thesis is, the human conception has changed in a waythat it can?t be hold in modern period anymore and that a new era has started.Besides this, there is no other assertion like, the West has headed through thepostmodern culture altogether by all means. The argument is only about ?the humanconcetion?.In order to apprehend the human conception of postmodernity and to adducebetter that a new era, which can be called the postmodern human conception, hasstarted, the human conceptions of traditional and modern periods will be discussed ina way to prepare a comperative basis.Finally, altough this research about the human-being seems like it is only acultural study because of its topic, there will be inevitable political connections in astudy about today?s human conception. The purpose of the thesis is t olay clues aboutthese connections.