Moderniteden postmoderniteye uzanan bir köprü: Zygmunt Bauman
A bridge between modernity and postmodernity: Zygmunt Bauman
- Tez No: 366806
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET HANİFİ MACİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 302
Özet
Dünya yirminci yüzyılın son çeyreğinden bu yana epeyce hızlı dönmekte ve değişmektedir. Bu çalışmanın amacı, bu süreçte ortaya çıkan modernite ile postmodernite arasında yaşanan toplumsal değişimin ve entelektüel çatışmanın izlerini Zygmunt Bauman'ın fikirleri ekseninde irdelemek, anlamak ve tartışmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde 'modern' kavramı ve bu kavramın uzantıları ele alınmıştır. Bu bölüm, köken olarak akla ve bilime yaslanan Aydınlanma'nın bir ürünü olan modernite projesinin bireysel ve toplumsal sonuçlarını göstermeyi hedeflemiştir. Tezin ikinci bölümü ise 'postmodern' kavramı üzerine yoğunlaşmaktadır. Postmodern düşünce, son üç yüzyıllık dönemde modernitenin ve dolayısıyla Aydınlanmanın dünyayı açıklama ve topluma biçim verme projesinin olumsuz sonuçları olduğunu iddia etmektedir. Burada postmodernliğin modern dünyaya itirazları ve onun moderniteden farkını ortaya koyan argümanları tartışılmaktadır. Üçüncü ve son bölümde modernite ve postmodernite, günümüzün dikkat çeken düşünürü/sosyologu Zygmunt Bauman'ın eserleri çerçevesinde incelenmektedir. Postmodern zamanlarda birey, toplum, insan ilişkileri ve alışkanlıkları değişmiştir. Modernitenin verdiği acılar yanında postmodernitenin kendisini arafta bırakması, günümüz sorunlarının çözümü konusunda karamsar bir duygu vermektedir. Bununla birlikte postmodern düşüncenin öne çıkardığı hoşgörü ve dayanışma arzusuna küresel -ama aynı zamanda yerel olan- dünya insanlarının ihtiyacı olduğu iddia edilebilir. Kısaca bu çalışmada elde edilen sonuç, dünyanın yeni bir anlayışa ihtiyacı olduğudur. Bu metin sosyal bilimler ve felsefe bağlamında naçizane bir eskiz çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
The world has been turning and changing considerably since the last quarter of the twentieth century. The purpose of this study is to analyze, understand and discuss the traces of social change and intellectual conflict between modernity emerging in this process and postmodernity at the centre of Zygmunt Bauman's ideas. In the first chapter of the study, the concept of 'modern' and its extensions are discussed. This chapter intends to show the social and individual results of modernity project which is a product of Enlightenment based on reason and science orginally. The second chapter of the thesis concentrates on the concept of 'postmodern'. Postmodern thought claims that modernity and enlightenment have had negative results about explaining the world and designing the society during the last three centuries. In this study, The objections of postmodernity to modern world and arguments differing from modernity are discussed. In the third and last chapter, modernity and postmodernity are examined within the frame of today's attention-grabbing thinker/sociologist Zygmunt Bauman's works. In postmodern times, the habits and relationships of human, society and individual have been changed. Grieves from modernity as well as postmodernity staying in limbo make feel pessimistic about the solution of today's problems. However, it is claimed that the desire of tolerance and unity caused by postmodern thought is the need of global and also local humanbeings. In short, the result derived from this study presents that the world is in need of a new understanding. The result of this study briefly the world needs a new aproach. This study is a humble effort in the context of the social sciences and philosophy.