Asmalara farklı zaman ve dozlarda uygulanan hidrojen siyanamidin erkenciliğe etkisi üzerinde bir araştırma
The Effects of different application times and doses of hydrogen cyanamide on the earliness of grapevines
- Tez No: 21914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. İBRAHİM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu deneme, Antalya sahil şeridinde yetiştirilen Cardinal, Perlette ve Yuvarlak çekirdeksiz üzüm çeşitlerinde uyanma, çiçeklenme, ben düşme ve hasat zamanı ile sürgün ge lişimi ve meyve kalitesi üzerine hidrojen siyanamidin (H2CN2) etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. üç yaşındaki Cardinal, Perlette ve Yuvarlak çekirdeksiz asmalarına beklenen uyanma tarihinden 12, 10, 8, 6 ve 4 hafta önce %l ve 2.5 dozlarındaki hidrojen siyanamid uygulanmıştır. öç üzüm çeşidi, hidrojen siyanamide farklı tepkiler göstermiştir. Hidrojen siyanamid uygulamaları uyanma hızını arttırmıştır, ilk uygulanan %1 ve 2.5 dozlarındaki hidrojen siyanamid uyanmayı yaklaşık 30 gün öne almıştır. Uyanmadan 12 ve 10 hafta önce uygulanan hidrojen siyanamid uyanma, çiçeklenme, ben düşme ve hasat zamanında sonraki uygulamalara göre önemli düzeyde erkencilik sağlamıştır. Uygulama zamanı geciktiğinde erkencilik azalmıştır. Hidrojen siyanamid doğal uyanma tarihinden 12 ve 10 hafta önce uygulandığında, olgunluk Cardinal ve Perlette çeşitlerinde yaklaşık 15 gün, Yuvarlak Çekirdeksiz üzüm çeşidinde 7 günlük bir erkencilik sağlamıştır. Bununla birlikte uyanmadan 8, 6 ve 4 hafta önceki uygulama, üzümlerin olgunlaşma zamanına ya çok az etkilemiş, ya da hiç etkilememiştir. Son ölçümdeki sürgün gelişimi ise farklılık göstermemiştir. Bunun yanında hidrojen siyanamid meyve kalitesine olumsuz etkide bulunmamıştır. -XI-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Different Application Times and Doses op Hydrogen Cyanamide on the Earliness of Grapevines This trial was carried out to determined the effects of hydrogen cyanamide (H2CN2) on budbreak, bloom, veraison, harvest, shoot growth and grape quality in Cardinal, Perlette, Yuvarlak Çekirdeksiz grape under the subtropical conditions of Antalya. Three-year old vines of cv. Cardinal, Perlette and Yuvarlak Çekirdeksiz were treated with either 1% and 2.5% hydrogen cyanamide (A commercial formulation of 49% H2CN2-“ liquid cyanamide”), at the time 12, 10, 8, 6 and 4 weeks before expected budbreak and compared to control vines. Three cultivars responded different to hydrogen cyanamide. H2CN2 treatments enhanced budbreak when compared to control. The earliest sprays with 1% or 2.5% H2CN2 advanced budbreak for about 30 days. When the application time was delayed earliness was decreased. Vines sprayed with hydrogen cyanamide twelve and ten weeks before budbreak presented at bloom, verasion and harvest significant level of earliness when compared to other, application dates. When hydrogen cyanamide was applied 12-10 weeks before natural budburst, fruit maturity was advanced by 15 days at Cardinal and Perlette, by 7 days at Yuvarlak Çekirdeksiz. However, application within ff-6-4 weeks of natural budburst had little or no effect on time of fruit maturity. Shoot growth of the vines sprayed with hydrogen cyanamide, didn't differ from control vines at the last measuring date, in addition to, no deleterious effects of hydrogen cyanamide on fruit quality were recorded. -XII-