Farklı dönemlerde uygulanan salisilik asit ve 5-klorosalisilik asit elisitörlerinin syrah üzüm çeşidinde kalite özellikleri üzerine etkileri
The effects of salicylic acid and 5-chlorosalicylic acid elicitors applied at different periods on quality properties of syrah grape variety
  1. Tez No: 575799
  2. Yazar: NAGEHAN KILINÇ SELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİR KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma 2013 yılı vejetasyon periyodunda Tekirdağ il merkezine bağlı Yazır mahallesinde (40°55' 38.05'' K enlem ve 27°25' 22.85'' D boylam derecesinde; 200 m rakımda) bulunan Umurbey şarapçılığa ait bağlarda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 19 yaşında, kordon terbiye şekli verilmiş ve 5 BB anacı üzerine aşılı olan asmalar kullanılmıştır. Denemede bitkinin savuma sistemini harekete geçiren kimyasal elisitörlerden salisilik asit ve 5-klorosalisilik asit, 2 farklı dönemde (I. uygulama zamanı: Ben düşme dönemi öncesi ve II. uygulama zamanı: Ben düşme dönemi sonrası) 4 farklı doz şeklinde (0; 0,75; 1,50 ve 3,0 mM) uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, farklı dönemlerde değişik dozlarda uygulanan bu iki elisitörün Syrah üzüm çeşidinin fiziksel özellikleri (tane ve salkım özellikleri) ile üzümün kimyasal kompozisyonu üzerine değişik etkilerinin olduğu saptanmıştır. Araştırmada uygulama zamanı açısından II. uygulama zamanın (ben düşme döneminden 7 gün önce, ben düşme döneminden 7 gün sonra ve ben düşme döneminden 14 gün sonra yapılan) I. uygulama zamanına (ben düşme döneminden 14 gün önce, ben düşme döneminden 7 gün önce ve ben düşme döneminden 7 gün sonra) kıyasla, incelenen kriterler üzerinde daha olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Uygulama dozları dikkate alındığında, Kontrol uygulaması üzümün kimyasal kompozisyonu üzerinde daha etkili olurken, şaraplık üzümlerde önemli bir kalite özelliği olan fenolik bileşikler açısından salisilik asidin 0,75 mM dozu en iyi sonucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in the vineyards of Umurbey Winery, which were established in Yazır neighborhood of Tekirdag city (40°55' 38.05'' N; 27°25' 22.85'' E, altitude: 200 m. a.s.l.) in the course of 2013 vegetation period. In the research, it was benefited from 19-year-old grapevines, which were cordon trained and grafted onto 5 BB grapevine rootstock. In the experiment, salicylic acid and 5-chlorosalicylic acid from chemical elicitors that activate the plant's defenses were used at two different periods (I. Time: Pre-verasion period and II. Time: Post-verasion period) and four different dozes (0; 0,75; 1,5 and 3,0 mM). At the end of study, it was determined that both elicitors had various effects on physical (berry and bunch properties) and chemical properties. In terms of application time, it was seen that II. Time (7 day before version, 7 day after version and 14 day after version) had a more positive effects on examined criteria than I. Time (14 day before version, 7 day before version and 7 day after version) in the research. In terms of application doses, while Control application had more positive effects on chemical composition of grape, 0,75 mM doses of salicylic acid resulted in the best result about phenolic compounds which was an important quality property for wine grape.