Kur'an ayetleri bağlamında İbnü'l-Mutahhar el-Hilli ve İbn Teymiyye'ye göre imâmet anlayışı
Within the context of the Quran verses understanding of imâmât in İbn al- Mutahhar al- Hillî and İbn Taymiyya.
  1. Tez No: 219140
  2. Yazar: ADNAN GEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT BAHCIVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Başlangıcından itibaren Şîa'ya ana rengini veren temel konu olan imâmet anlayışı, Şiîliğin anlaşılmasında önemli bir unsur olagelmiştir. Bu çalışmamızda Şîa'nın büyük çoğunluğunu oluşturan İmâmiyye Şîası'nın usûlî ekolünün önde gelen müelliflerinden olan ve ?Allâme? lakabıyla tanınan Cemâlüddin el-Hasen (el-Hüseyin) b. Yusuf b. Ali b. Mutahhar el-Hillî (ö. 726/1325)'nin ?Minhâcü'l-Kerâme fî Ma'rifeti'l-İmâme? adlı eserinin âyetler bazında imâmetle ilgili delilleri ve buna cevap niteliğindeki İbn Teymiyye (ö. 728/1328)'nin ?Minhâcü's-Sünneti'n-Nebeviyye fî Nakdi Kelâmi'ş-Şîati'l-Kaderiyye? adlı eserinin bir değerlendirmesi yapılacaktır.Bunların yanı sıra Ehl-i sünnet ve Şîa ekolünden ön planda olan bir kaç referans kaynak niteliğinde tefsir takip edilmiştir. ?İmamet? tabirinin, Şii ve Sünnî alemde nasıl ele alındığı ve tanımlandığı, konu bahis olan ayetlerin Şii ve Sünnî alimler tarafından nasıl yorumlandığı, bazı ileri gelen Şii alimlerin kendi tanımladıkları şekliyle ?İmâmet?e işaret ve delâlet eden Kur'an-ı Kerim'in diğer ayetlerine yönelik yaklaşımları üzerinde durulacak ve bu yaklaşımların bir değerlendirmesi yapılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have treated the evidences of imâmât from the Quran verses in the light of Camal al-Din al-Hasan b. Yusuf b. Ali b. Mutahhar al-Hillî?s work named ?Minhâc al-Karâma fî Ma?rifat al-İmâma? and the answers of Ibn Taymiyya?s work named ?Minhâc al-Sunna al-Nabawiyya fî Naqdi Kalâm al-Shîa al-Kadariyya. Besides, Some commentators commentaries that are from Ahl-i Sunnat and Shîa schools have been followed.Approach the term of İmâmât, how is taken up in the Sunnî and Shiî world and how the verses about the İmâmât had been interpreted by Sunnî and Shiî scholars. And the Shiî scholars other sources about İmâmât has been defined and appraised.